Burcu Ünüvar: Enflasyonun “Ama”sı Olmaz!

TÜİK tarafından açıklanan fiyat endekslerine göre, Ekim’de tüketici fiyatları aylık bazda %3,27 artarak, bizim %3,5’lik beklentimize yakın ancak piyasanın %2,8’lik tahmininin üzerinde gerçekleşti. Beklentilerin üzerindeki aylık rakam yıllık enflasyonu da 1,5 puan yukarı çekerek %7,66 seviyesine taşıdı. Resmi enflasyon hedefinin %5,5 olduğu hatırlandığında, hedefin %60’ına denk gelen aylık rakamın ne kadar yüksek olduğu daha net görülecektir.

 
Üretici fiyatları da aylık bazda %1,6 yükselerek hem piyasanın %1,2’lik hem de bizim görece iyimser %0,9’luk tahminimizi geride bıraktı. Yıllık üretici enflasyonu %12,58 ile tüketici enflasyonunun 5 puan üzerinde.
 

Ekim ayı, elektrik ve doğalgaz fiyatlarına yapılan zam ve başta tütün ve alkollü içecekler grubu olmak üzere çeşitli mallarda gerçekleştirilen ÖTV artışının aylık fiyat dinaminlerine damgasını vurduğu bir ay. Giyim grubunda mevsimsellik kaynaklı fiyat artışlarının da Ekim ayında kuvvetli olması, TÜFE için piyasa beklentisinin oldukça yukarıda oluşmasına neden olmuştu.

 
Biz yukarıda saydığımız fiyat baskısı yaratanlar listesine bir de gıda grubunu eklediğimiz için piyasanın oldukça üzerinde bir tahmine sahiptik ve rakamlar beklentilerimizle uygun geldi.

 
Aylık bazda %4 yükselen gıda grubu, TÜFE üzerinde 1,05 yüzde puanlık (yp) baskı yaratıyor. Yeni sezon kolleksiyonunun yukarı çektiği fiyatlar nedeniyle giyim grubunda fiyatların %8 arttığını ve aylık TÜFE’yi 0,56 puan yukarı çektiğini görüyoruz.

 
Alkollü içecekler ve tütün grubundaki fiyat artışı aylık bazda %14 ile beklentimizin altında. Görünen o ki, tütün grubundaki ÖTV artışının bir bölümünün ötelenmesi fiyatlar üzerinde tahminimizden hızlı ve keskin bir şekilde etkili olmuş.

 
Konut grubundaki fiyat artışlarının temel gerekçesi, elektrik ve doğalgaz fiyatlarının yükselmesi. Konut ve alkollü içecekler & tütün gruplarının aylık enflasyona toplam yukarı yönlü etkisi 1,4 puan.
 

Kurdan geçişkenliğin enflasyon üzerindeki aylık etkisini söylemek tam olarak mümkün olmasa da, toplamda beklentimizin 400-450 baz puan olduğunu söylemeye devam ediyoruz. Yılın geri kalanında enflasyona yansıyacak olan bölüm de yaklaşık 50-100 baz puan seviyesinde.

 
Çekirdek göstergeler de yükselmeye devam ediyor. Daha rafine bir resim veren H göstergesi aylık bazda %1,7 yükselirken, yıllık seviyesi %7,4’ten %8’e geliyor.
  
Burcu Ünüvar

İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: Super Mario İş Başında…

EUR/USD ANALİZ Mario Draghi'nin Avrupa Merkez Bankası Başkanı olarak ilk hamlesi, yatırımcılara, görevinin hükümetleri kurtarmak olmadığı mesajını vermek olabileceği düşünülüyor....

Kapat