Burcu Ünüvar: Enflasyonun “Ama’sı Olmaz Demeye Devam Ediyoruz

Merkez Bankası (MB) Ekim ayı enflasyon rakamlarına ilişkin olarak açıkladığı Aylık Fiyat Gelişmeleri Raporu’nda, ay içinde kuvvetli şekilde yükselen tüketici fiyatları için yönetilen/yönlendirilen fiyatlar cephesinden gelen baskıları ön plana çıkartmaya devam ediyor.

 
Zayıf TL’den kaynaklanan geçişkenlik ve aylık bazda artan gıda grubu fiyatları da ön plana çıkartılan diğer baskı unsurları.

 
MB, enflasyonun işlenmemiş gıda fiyatlarındaki baz etkisine bağlı olarak kısa vadede yükselmeye devam edeceği ve yıl sonunda Ekim Enflasyon Raporu’nda öngörülen %7,8-8,8 bandında gerçekleşeceğini düşünmeye devam ediyor.

 
Enerji ve gıda grubundaki fiyat artışları hizmetler grubundaki enflasyonu yukarı çekse de, MB mevsimsellikten arındırıldığında hizmet grubu genelinde fiyat artışlarının yavaşladığına dikkat çekiyor.

 
Üretici fiyatlarının yüksek seyrinin tüketiciye yansıyacağı uyarılarını uzun süredir yapıyorduk. Nitekim dayanıklı tüketim mallarında, üretici fiyatlarındaki artış kaynaklı yükselişler şaşırtıcı değil.
 

Kasım ayı için bir de ipucu veren MB, türün ürünlerindeki fiyat artışının etkisinin devam edeceği ve yaratacağı baskının 0,2 puan olacağını belirtiyor.
 

MB’nin geçmişe yönelik değerlendirmeleri piyasanın farkında olmadığı, yeni birşey söylemiyor. Geleceğe dönük öngörü ise hem kısa vadeli hem de örneğin enflasyon tahmininde olduğu gibi oldukça geniş bir bant içerisinde.

 
MB’nin enflasyona ilişkin riskleri son ana kadar gözardı eden ve ardından enflasyon yükseldiğinde sert tepki veren yaklaşımını eksik buluyoruz. Her ne kadar enflasyon üzerindeki ikincil riskleri önlemek için parasal tepki gerekli olsa da, gerçekçi bir iletişim beklentileri şekillendirmek adına daha etkili olabilirdi.

  

Geldiğimiz noktada MB’nin iletişimini iyileştirmesi şart. Ancak bu gerçekleşene kadar MB’nin mevcut politika duruşunu devam ettireceğini düşünüyoruz.
 
 

Burcu Ünüvar
İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Fransa’da Yeni Bütçe Kısıntıları

Fransa Bütçe Bakanı Valerie Pecresse, televizyon kanalı iTele’ye  yaptığı açıklamada, bütçe açığı hedeflerinin yakalanması için yeni bir harcama kısıntısı planının...

Kapat