Burcu Ünüvar: Balayı Bitti

Merkez Bankası (MB) yılın son Enflasyon Raporu’nu (ER) açıkladı. Atılabilecek adımlar konusunda MB büyük bir yenilikle karşımıza çıkmıyor. Ancak faiz konusundaki duruşunun oldukça sert olduğunu söylemekte fayda var.

 
Son Para Politikası Kurulu’nda borç verme faizini %12-12,5 bandına yükselten MB, TL’nin maliyetini şimdilik yukarıda tutmaya kararlı görünüyor. Repo kanalını sıkıştırarak TL için fiili maliyetin bir haftalık repo faizi ve aynı zamanda politika faizi olan %5,75 seviyesinin oldukça üzerine çıkmasını sağlarayan MB, ciddi bir sıkılaştırma gerçekleştirdi.

 
Maliyetteki bu yükselişin TL’nin değerini desteklediğini gördük. Ayrıca kredi piyasasında da maliyetler hızla yukarı geldi. Tüketici kredilerindeki büyüme hızının aşağı gelmesini isteyen MB, bu isteğinin gerçekleştiğini çok kısa zamanda görecektir.
  

Önümüzdeki dönemde MB’nin likidite yönetimini yakından takip etmekte fayda var. Kısa vadede MB, TL maliyetlerin yukarıda gerçekleşmesine izin verecek gibi görünüyor. Ama ilerleyen dönemde maliyetin, para politikası oranı olan bir haftalık repo faizi seviyesine yaklaştığını görebiliriz. Faizlerin çok uzun süre bu seviyede kalması, büyüme cephesi açısından getirdiği aşağı yönlü riskler düşünüldüğünde sürdürülebilir gözükmüyor.

  
MB’nin sıkılaştırma kararının arkasındaki temel endişenin enflasyonist riskler olduğu görülüyor. Hem zayıflayan TL, hem de son dönemde arttırılan ÖTV oranları sene sonu enflasyonunu yukarı çekerken, orta vadeli fiyat dinamiklerini de tehdit ediyor. Bu noktada MB, fiyat istikrarına bağlılığını kuvvetli bir parasal sıkılaştırma ile gösteriyor.

 
Atılan bu sert adımın işe yarayacağı düşünülüyor olsa gerek ki, enflasyon tahmini sadece 2011 için yükseltiliyor, buna karşın 2012 tahmini sabit tutuluyor.
 

2012 enflasyon beklentisi iyimser

 
Tüketici kredilerinin yıllık büyüme hızının kademeli olarak yavaşlamaya devam ettiği ve Ekim ayından alınan politika tedbirleri çerçevesinde yılın son çeyreğinde parasal koşullarda belirgin bir sıkılaştırma yapıldığı varsayımı altında, MB, enflasyonun %70 olasılıkla 2011 sonunda %7,8 ile %8,8 aralığında (orta nokta %8,3; bir önceki raporda %6,9 idi) gerçekleşmesini bekleniyor. 2012 yılı için orta nokta %5,2 olarak korunurken, enflasyon bandı %3,7-6,7 olarak güncelleniyor, üst nokta bir miktar aşağı getiriliyor.

 
Üretim açığındaki daralmanın enflasyonun aşağı çekeceğine ve mevcut enflasyonist baskıların ikincil etkilerinin sınırlı olacağına inanan MB’nin, 2012 enflasyon tahmini bizim %7’lik beklentimize göre oldukça iyimser.

 
Ek önlemler yolda

 
MB Başkanı Erdem Başçı gerçekleştirdiği sunumda, alınabilecek ek önlemleri de sıraladı. TL yükümlülükler için munzam karşılıkların indirilmesi de bu ek önlemler arasında. Ancak kararın bugün sona erecek olan AB Liderler Zirvesi’ndeki gelişmeler takip edildikten sonra açıklanacağı görülüyor. Bu olası indirim, bankacılık sektörüne bir miktar likidite desteği sağlayacaktır.

  
Bankaların TL munzam karşılıkların %20’sini döviz cinsinden tutabilmelerini sağlayan olanak, %40 olarak değiştirilebilir.
 

TL’yi savunmak konusunda kararlı olan MB, eldeki rezervin zor günler için biriktirildiğini söylerken, bu rezervi kullanmaktan çekinmeyeceklerinin sinyalini de verdi. İhaleler ve hatta doğrudan müdahaleler devam edebileceği gibi, MB’nin döviz depo piyasasında aracılık rolünü yeniden üstlendiğini de görebiliriz.

  
Şimdi ne olacak?

 
Önümüzdeki dönemde MB, TL maliyetleri bir yukarıda tutmaya devam edecek gibi görünüyor. Bu noktada öncelikli kriter fiyat dinamikleri olacak. Bu kapsamda, kredi büyümesi ve TL’nin seviyesini de yakından izlemekte fayda var.

 
Enflasyon konusunda MB’ye göre daha endişeli olmaya devam ediyoruz. MB’nin banka ekonomistleriyle gerçekleştireceği 1 Kasım’daki toplantının ardından, bu yılın kalanı ve 2012 için para politikası tahminlerimizi yeniden gözden geçireceğiz.
  

Burcu Ünüvar
İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: 27 Ekim 2011 Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Avrupalı liderler, küresel baskının getirdiği sorumluluk ile finansal krize karşı savaşmak için tahvil sahiplerini Yunanistan'ın borcundan kaynaklanan yüzde...

Kapat