Burak Gerçek: Altında İkinci Sert Kırılma Önümüzdeki Haftalarda Yaşanabilir

  
  

IMKB100′de kısa vadeli yükseliş hareketi devam ederken 60bin üzerinde 2 kez piyasanın satışlarla karşılandığını izledik. Yeniden piyasa bu seviye üzerine kendisini atmak isteği içine girmiş durumda ve 60bin üzerinde ilk olarak 100 günlük HO seviyes ve ikincil olarak orta vadeli düşen kanal direnciyle birlikte 200 günlük HO seviyelerinde bulunan 62500 en kuvvetli dirençler olmakla birlikte bu seviyelere gelinmesi durumunda piyasada hisse senedi portföylerinin boşaltılmasıyla birlikte vob tarafında ise kısa yönlü pozisyonların açılması tarafındayım. Dolayısıyla bir kaç seans daha yukarı yönlü zorlama hareketlerinin devam edeceğini düşünmekteyim.

   

 

Usd/Try paritesinde ise 1.90 seviyelerinde hatırlanacağı üzere MB yoğun müdahelelerde bulunmuş ve piyasanın bu noktadan itibaren yön değiştirmesine sebeb olmuştu. Özellikle son yıllarda MB’nın yaptığı akıllı müdahelelerinin bir yenisini daha ekleyerek  bu seviyelerden büyük resimde en son 1.40 seviyelerinde yaptığı alım müdahelelerini 1.90′da satarak pozisyonunu kapatmış oldu. Bundan sonraki süreçte daha önceden belirlemiş olduğumuz 1.65-1.85 orta vadeli bant aralığında önümüzdeki dönemde 1.65 altı seviyelerinin olmayacağını kısa vade de ise piyasanın (1.50-190) fibonacci düzeltme seviyelerinde ilk etapta 1.80 ve ikincil olarak %32.8 düzeltmesi olan 1.75 seviyeleri destek olarak kullanacağını düşünmekteyim. IMKB100′de görülecek olan 62.500 ve USD/TRY paritesindeki 1.75 seviyeleri yine kısa vadede bir trend dönüşü olması yüksek ihtimal olarak görülmekte.

   

 

Daha önceki altın’la ilgili yapmış olduğumuz analizlerimizde 1700 seviyesinin önemini vurğulamıştık ve bu seviyenin aşağı yönlü kırılması durumunda ciddi satışların gelebileceğini önemle vurgulamıştık. Önceki hafta bu kırılma yaşanmış ve 200 günlük HO seviyelerine kadar olan bölgeye yani 1500′lü seviyelere kadar geri çekilme yaşanmış sonrasında hızlıca 1600 ve üstü seviyelerinde denge arayışı içerisine girmişti. Bundan sonraki süreçte son Altın analizindeki yaptığım görüşlerimi korumakla birlikte Altın fiyatlarının bir sure daha 1900 üstü ilk sert kırılmadan sonra yukarı tepki hareketinin 1775′li seviyelere kadar sürdürebilir. Bu seviyenin üstü fiyat okumadığımız sürece ikinci sert kırılma önümüzdeki haftalarda yaşanabilir. 1800 üstüne çıkamayan altın fiyatlarında 2000 üzeri seviye beklentilerine girmek çok yanlış bir yatırım seçeneği olacaktır. Dolayısıyla kısa vadede altındaki long yönlü pozsiyonların en azından (1900-1500) fibonacci geri yönlü düzeltme seviyelerini baz alarak tutulması taraftarıyım.
 
Burak Gerçek
burakgercek@gmail.com

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: 12 Ekim 2011 Akşam Analizi

EUR/USD ANALİZ Almanya'nın üretimindeki düşüşün, Fransa, Portekiz ve İtalya gibi ülkelerin üretimini artırmasıyla telafi edilmesi üzerine Avrupa'daki sanayi üretimi 2....

Kapat