Bunun Adı Güven Krizi

Borsalarda Pazartesi yaşanan coşkulu ralli, Salı günü ABD ve AB’den gelen çok kötümser güven anketi verileri ile yerini çalkantılı ve yatay bir seyre bıraktı.  Salı günü Avrupa’da Stoxx50 günü yatay kapatırken, Londra FTSE-100 %2.70 kazançla günü artıda kapatan tek büyük Avrupa borsası oldu.  Akşam saatlerinde ise çok oynak bir seansın ardından, DJ30 %0.18, S&P500 ise %0.23 primle 4 haftalık zirve yaptılar.

ABD’de Conference Board tarafından derlenen ve Michigan Anketi ardından ülkenin  en yakından izlenen ikinci güven barometresi Temmuz’da 59.2 değerinden Ağustos’da 44.5’e gerilerken, Ekim 2008’den bu yana en büyük aylık düşüşünü sergiledi.

AB Komisyonu tarafından derlenen ve hem işdünyası hem de tüketicileri kapsayan güven ankeitnde ise Temmuz’da 103’den Ağustos’da 98.3’e gerileme rapor edildi.  Ekonomistlerin tahmini 100.2 olmuştu. 

Güven anketleri Ağustos ayında alevlenen ABD federal borçlanma limiti dalaşı ve AB PIIGS krizinin dünyanın iki büyük ekonomik bölgesinde harcama iştahını gözle görülür biçimde azalttığı gözleniyor.  Eylül ayında da “güven krizinin” sürmesi halinde gelişmiş ülkelerin senkronize olarak resesyona girmesi olasılığı çok yükselecek.  Bu sabah Asya’da Japonya’dan gelen Temmuz sanayi üretim verilerindeki çok yavaş artış, dolara karşı İkinci Dünya Savaşın’dan bu yana zirvesini zorlayan “süper-güçlü” yen’in deprem sonrası toparlanmayı da frenlediğini işaret ediyor.

Dün, yatırımcıların veriye aşırı olumsuz tepki göstermemesinin nedeni Fed’in son FOMC tutanaklarında aranabilir.  Adı verilmeyen bir kaç guvernör, “Fed’in daha fazla parasal tedbir almasını” istedi.  Wall Street artık 20-21 Eylül Fed toplantısında QE3 benzeri bir hamle bekliyor.  Avrupa’da ise borsaları kurtaran, futures eğrisinde artık AMB’nın faiz artırımı değil indirim yapacağı beklentisinin fiyatlanması. 

Euro/dolar  Asya’da hala 1.4450 civarında seyrederken, altın 1.835 dolara kadar yükseldi.  WTI petrol ise 88.5 dolar/varile geriledi, ama ekonomide yeni bir durgunluktan çok artan ham stoklarını fiyatlıyor.

Atilla Yeşilada,

ayesilada@gmail.com

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Yunanistan’da İki Büyük Banka Birleşiyor

Yunanistan’ın en büyük ikinci bankası Eurobank ile üçüncü büyük bankası Alpha Bank birleşiyor. Bu birleşmeyle Güneydoğu Avrupa’nın en büyük bankası...

Kapat