Bundesbank 150 Milyar Euroluk Fon Yaratacak

Brüksel liderler zirvesinde konuşan Almanya Başbakanı Angela Merkel 150 milyar euro için Bundesbank’ın açık fonlar yaratacağını belirtti.
Avrupa Merkez Bankası’nın bağımsızlığına özen gösterilmesi gerektiğini kaydeden Almanya Başbakanı Angela Merkel Brüksel’de liderler zirvesinde yaptığı konuşmada, ECB Başkanı Draghi’nin EFSF’yi deneyimi ile destekleme önerisini memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.
Soruları yanıtlayan Merkel anlaşma dışında kalmasına rağmen İngiltere’nin her zaman güvenli bir partner olduğunu kaydetti. Merkel, İngiltere’nin AB anlaşması değişikliğinde fikir değiştireceğine dair bir işaret olmadığını kaydetti.
ESM’nin özel sektör katılımı IMF’nin prensiplerine göre olacak diyen Merkel, AB kurumlarına daha fazla sorumluluk verme konusunda anlaştıklarını belirtti. Merkel ESM’nin 2012 Temmuz itibariyle aktif olacağını söyledi.
ECB Euro Bölgesi genelinde borçları sınır getrilmesi hasasiyetinden tatmin oldu diyen Angela Merkel, görüşmelerde ECB’nin rolü üzerine konuşulmadığını kaydetti.

IMF’ye iki kredilerle verilecek olan 200 milyar euronun 150 milyar euroluk bölümü euro bölgesinden gelecek diyen Almanya başkanı Bundesbank’ın 150 milyar euroluk açık fon yaratacağını söyeldi.

Merkel “27 AB üyesinide kapsayan bir anlaşma değişikliğinde uzlaşılamaması talihsizlik oldu” dedi.

 

 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Ali Çakıroğlu: Ne Yazmistik?

“Ilk gelen haberlere gore 27 Avrupali lider butce harcamalarinda daha kontrollu olmak ve Avrupa Istikrar Fonu’nu erken devreye sokmak konusunda...

Kapat