Buffett: Çok Şımartıldık, Artık Kollamayın

Dünyanın üçüncü zengini ABD’li Warren Buffett, “Ben ve  arkadaşlarım yeterince şımartıldık. ABD Kongresi süper zenginleri kollamaktan vazgeçmeli” dedi.

 
NTVMSNBC’nin haberine göre, Milyarder işadamı Warren Buffett,  ABD’nin bütçe açığı sorununu çözmek için Kongre’yi ülkenin süper zengin kesimine yönelik vergileri artırmaya çağırdı ve böyle bir  adımın yatırımlara zarar vermeyeceğini söyledi.

Buffett, New York Times gazetesine yazdığı bir makalede, “Ben ve  arkadaşlarım, milyarder dostu Kongre tarafından bugüne kadar yeterince  şımartıldık. Hükümetin artık fedakarlığın herkesçe paylaşılması  konusunda ciddi girişimler yapmasının zamandır” dedi.
 

Forbes’a göre 50 milyar dolarlık servetiyle dünyanın üçüncü  zengini ve Berkshire Hathaway şirketinin başkanı olan 80 yaşındaki Buffett, geçen yıl ödediği verginin 6.9 milyar dolar olduğunu söyledi.
  

Buffett, “Bu büyük para gibi görünüyor Ama ödediğim vergi benim  vergiye tabi gelirimin sadece yüzde 17.4′üydü. Ki, bu da bizim  şirkette çalışan 20 kişinin her birinin ödediği vergiden daha düşük  bir oran. Onların vergi yükü yüzde 33 ile yüzde 41 arasında değişiyor,  ortalaması da yüzde 36” dedi.
 

Kongre’deki iki partinin vergiler ve kamu harcamaları konusunda  aylarca süren tartışmaları, 2 Ağustos’ta ülkenin temerrüde düşmesini  son anda önleyecek bir anlaşmayla şimdilik noktalandı.
 

Buffett, “Amerikan halkı, Kongre’nin ülkenin mali sorunlarını  çözme yeteneğine duyduğu güvenini giderek kaybediyor. Bu kuşkunun umutsuzluğa dönüşmemesi, ancak acil, gerçek ve çok kapsamlı adımların  atılmasıyla sağlanabilir” dedi.

 

Buffett, zengin kesimden alınacak vergilerin yükseltilmesinin,  yatırımlar üzerinde caydırıcı olmayacağını da savundu.
 

Buffett, “Altmış yıldır yatırımcılarla çalışıyorum, bugüne kadar,  hatta 1976-1977 yıllarında sermaye kazançlarından alınan vergilerin  yüzde 39.9 olduğu dönemde bile, kimsenin olası kârdan alınacak vergi  oranları yüzünden yatırımdan vazgeçtiğini görmedim. İnsan para  kazanmak için yatırım yapar, olabilecek vergiler de kimseyi ürkütmez”  dedi.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
EUR/USD’da Boğaların Müdahale Etmesi Yakın…

Daha önce EUR/USD paritesindeki düşüşlerin yorgunluğundan ve paritenin yükseliş eğilimi koruduğundan bahsetmiştik. Yukarı yönlü hareketlerin devam edeceğini ve bu yüzden de EUR/USD paritesinde yaşanacak...

Kapat