Buffett’ın Dev Hisse Alım Kararı

39 milyar dolar civarı servetiyle ABD’nin en zengin ikinci ismi olan Buffett, ‘Omaha Kâhini’ olarak tanınıyor ve her yatırımı dünya genelinde yakından takip ediliyor. Warren Buffett, ilk kez kendi şirketi Berkshire Hathaway’in borsada işlem gören hisselerinin bir kısmını geri almak istediğini açıkladı.

Buffett’ın gerekçesi şirket hisselerinin borsada değerinin altında işlem görmesi. Buna göre, Buffett’ın üçte bir oy hakkına sahip olduğu Berkshire yönetim kurulu hisse alımı kararını onaylarsa, şirket “on milyarlarca” dolarlık hisse alacak. Bu kararın ardından Berksihre hisselerindeki artış yüzde 8’i buldu. Buffett’ın sahibi olduğu Bershire hisselerinin değeri cuma günü 36.9 milyar dolardı. Açıklamanın ardından gelen artışla Buffett’ın şirket hisselerinin değeri 39.3 milyar dolara çıktı. Buffett kendi açıklamasıyla bir günde 2.4 milyar dolar zenginleşmiş oldu.
  

“PSİKOLOJİK ETKİSİ BÜYÜK”

 
Buffett’ın hisse alımı yönündeki inisiyatifi, piyasaları daha derinden etkileyecek bir kriz beklentisi içinde olmadığı şeklinde yorumlandı. Mayflower Advisors ortağı Larry Glazer, “Buffett’ın yaptıklarının ekonomik etkisinden çok, psikolojik etkisi önemlidir. Bu girişimin de çok önemli bir psikolojik etkisi olacak” yorumunda bulundu.  Ancak Berkshire şirketinin elinde nakit olarak 47.9 milyar dolar bulunmasının da kararda etkili olduğu konuşuluyor. Buffett, şubatta yatırımcılarına gönderdiği mektupta, “Fil tüfeğimiz dolu, tetikteki parmağım da kaşınıyor” ifadesini kullanmıştı. Şirket bu yıl yatırımları arasına sadece 9 milyar dolarlık kimya şirketi Lubrizol’u kattı.  (Gazeteport)
 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
EFSF Genişletilmeyecek

Euro Bölgesi Maliye Bakanları Grup Başkanı ve Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker, borç krizini kontrol altına almak için 440 milyar euro...

Kapat