Bu Kadar Harcama Zenginliğimizi mi Gösteriyor?

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, geçen yıl Türkiye’ye 14,3 milyon cep telefonu geldiğini ve bunlara 1 milyar 744 milyon   dolar ödendiğini belirterek, ”Ben bunu söylerken insanlara ‘gidip telefon   almayın’ demiyorum, zaten diyemem. Ama sesli düşünüyorum  Biz 11 ayda bir kez cep telefonu değiştirecek kadar zengin bir ülke miyiz? Bu kadar harcama zenginliğimizi mi gösteriyor?” dedi.          
 

Çağlayan, 2011 yılı ithalat rakamlarını değerlendirdiği basın toplantısında, ithalatın yapısına bakıldığında, Türkiye’de üretimi hiç olmayan veya çok az olan mallar ile Türkiye’de üretilen ancak talebi tam olarak karşılamayan mallar bulunduğunu kaydetti.          
 

Bu iki kalemin, ithalatın yüzde 84′ünü oluşturduğunu, yani her 100 dolarlık ithalatın 42 dolarının, hammadde açısından Türkiye’de üretimi hiç olmayan ya da çok az olan ürünlerden, diğer 42 dolarının da üretimi yetersiz olan   ara ve nihai ürünlerden oluştuğunu anlatan Çağlayan, Türkiye’de yeteri kadar   üretilebildiği halde ithal edilen malların toplamın yüzde 16′sını oluşturduğunu   belirtti.          
 

Türkiye’de hiç üretimi bulunmayan veya üretimi yetersiz olan ürünlerde    Ekonomi Bakanlığı ve diğer bakanlıkların çok sayıda çalışma yaptığını ifade eden   Çağlayan, bunların başında GİTES (Girdi Tedarik Stratejisi), yeni teşvik sistemi   ve doğrudan yabancı yatırımların geldiğini söyledi.          

 

Çağlayan, ”Amacımız bu kapsamdaki ürünlerin Türkiye’de üretim   olanaklarını geliştirmek için gerekli yatırım ortamını oluşturmak, Türk   yatırımcıları bu alanlara yönlendirmek ve yabancı yatırımcı çekmek” dedi.          
 

Türkiye’de yeteri kadar üretilebildiği halde ithal edilen ürünler için   işin tüketicilere ve üreticilere düştüğüne işaret eden Çağlayan, ”Çünkü bir   ürünün Türkiye’de üretildiği halde ithal ediliyor olmasının nedeni büyük oranda   tüketicinin ihtiyaç ve kararlarına bağlı. Yani ithal bir ürün ya ucuz olduğu için   ya da çok daha kaliteli kabul edildiği için tercih ediliyor” şeklinde konuştu.         
  

Çağlayan, üreticilere şöyle seslendi:          
 

”Ürünlerinizdeki kaliteyi, kalite imajını, marka gücünüzü artırırsanız,   hem iç piyasadaki yabancı rakiplerinizin önüne geçeceksiniz, hem de dışarıdaki   ihracat gücünüzü artıracaksınız. Önümüzdeki dönem, bu konuda başarılı olanın öne   çıkacağı bir dönem. Ya ARGE, ÜRGE, inovasyon ve marka yatırımlarınızı   artıracaksınız ya da maliyet baskısı altında üretime devam edeceksiniz.   Birincisini yaparsanız, bundan hem siz hem halkımız hem de Türkiye ekonomisi   büyük fayda görecek. İşte bu nedenle biz Ekonomi Bakanlığı olarak ARGE ve marka   konusunda ihracatçılarımıza ve üreticilerimize ciddi teşvikler veriyoruz.”          
 

Üreticilerin ARGE ve ÜRGE’ye yatırım yapmadıkça, marka yaratmadıkça veya   markalarına yatırım yapmadıkça, kaliteli üretimi bir ilke haline getirmedikçe, devletin yapacaklarının sınırlı kalacağını dile getiren Çağlayan, 2010 yılı   verilerine göre, ihraç edilen ürünlerin kilogram fiyatının 1,23 dolar iken, Japonya’nın 3,84 dolara, Almanya’nın 3,55 dolara, Güney Kore’nin 2,87 dolara olduğunu kaydetti.                    

 

-Örnekler-                   
 

Zafer Çağlayan, geçen yıl Türkiye’ye 14,3 milyon cep telefonu geldiğini   ve bunlara 1 milyar 744 milyon dolar ödendiğini kaydederek, ”Ben bunu söylerken   insanlara ‘gidip telefon almayın’ demiyorum, zaten diyemem. Ama sesli   düşünüyorum  Biz 11 ayda bir kez cep telefonu değiştirecek kadar zengin bir ülke   miyiz? Bu kadar harcama zenginliğimizi mi gösteriyor?” diye konuştu.          
 

Çağlayan, şu bilgileri paylaştı:          
 

”465 milyon dolar değerinde buzdolabı ve soğutucu, 172 milyon dolar değerinde çamaşır makinesi ithal ettik. Bu ithalatı, beyaz eşya sektöründe Avrupa’da yüzde 20′ye yakın paya sahip Türkiye yapıyor. İngiltere’de İtalya’da, Litvanya’da bizim ürünlerimiz aranırken, biz gidip onların ürünlerini alıyoruz.          

 
Sadece 2011′de 871 milyon dolarlık ayakkabı ithal ettik. Yazık değil mi   bu paraya? 2011′de 194 milyon dolarlık halı, 123 milyon dolar değerinde cam bardak ve eşya, 43 milyon dolar şemsiye, 65 milyon dolarlık ayna, 254 milyon   dolarlık gömlek, 74 milyon dolarlık sabun, 95 milyon dolarlık çarşaf ve perde gibi mefruşat ürünü, 578 milyon dolarlık mobilya, 400 milyon dolar civarında   lamba ve aydınlatma aracı, 461 milyon dolar deri bavul, kemer ve giyim ürünü ithal ettik.”      

 

 

AA

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
EUR/USD’da Ne Yapmalıyız ?

Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya'da yatırımcı güveninin beklentinin üzerinde gelmesi ve İtalya ve İspanya'nın tahvil ihalelerinde borçlanma maliyetlerinin düşmesiyle, Moody's'in...

Kapat