Bu İşin ‘Altın’da Bir İş Var!

‘Altın 2.500 doları görebilir.’ Bilin bakalım tahmini yapan kim?

 
ABD’nin en büyük altın üreticisi Newmont Madencilik, 2013 yılında külçe altının ons fiyatının yüzde 36 oranında yükselerek 2.500 doları görebileceğini bildirdi. Şirketin CEO’su Richard O’Brien Çin’de yaptığı açıklamada 2013 yılında altının ons fiyatının 2.500 dolara kadar yükselebileceğini söyledi.

 
O’Brien konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “En az 5 sene daha altın piyasasında önemli bir değişim olacağını düşünmüyorum. Bu durumda altın, 2012′de 2,000 doları aşabilir. Çok fazla volatilite olacak ancak yukarı yönlü seyir sürecek” diye konuştu. O’Brien, metalin gelecek 5 yılda da yüksek seviyelerde seyredeceğini öngördü.
 

11. yılda da değer kazancına doğru ilerleyen külçe altın, 1920 yılından beri en uzun süreli yükselişini kaydediyor. Yatırımcıların değer kaybeden para biirmlerinden kaçmasının da etkisiyle metal, son olarak 6 Eylül’de 1,921.15 dolar/ons ile yeni bir rekora imza atmıştı.
 

TD Securities analisti Bart Melek de yazdığı bir raporda, Avrupa’daki kriz endişeleri, piyasadaki volatilite ve genel anlamda riskten kaçışın etkisiyle önümüzdeki aylarda değerli metalin 2.000 doları aşmasının söz konusu olduğunu ifade etti. 
 

Bu sene yüzde 29 değer kazanan külçe altın küresel hisse senetlerini geride bırakarak en iyi performansı gösterdi. Spot altının ons fiyatı bugün yüzde 0.5 değer kaybederek 1,825.35 dolar seviyesine indi.  (Kaynak: Habertürk)

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: 14 Eylül 2011 Akşam Analizi

EUR/USD ANALİZ Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in Direktörü Douglas Renwick, İspanya'nın kredi notunda aşağı yönlü risklerin olduğuna dikkat çekti. Renwick,...

Kapat