BRICS’den Hodri meydan

Brezilya, gelişmekte olan diğer büyük ekonomilere, Avrupa ve ABD’nin adaletsiz para politikalarını kınama çağrısında bulundu.
 

Hindistan’daki BRICS zirvesinde konuşan Brezilya Ticaret ve Sanayi Bakanı Fernando Pimentel, aralarında Çin’in de bulunduğu gelişmekte olan ülkeler grubunu, Avrupa ve ABD’nin adaletsiz para politikalarını kınamaya çağırdı. Bu durum ekonomik dengesizliklere ilişkin gelişmiş ekonomilerden, gelişmekte olanlara yöneltilen suçlama ve tartışmaları daha da hararetlendirebilir.

 
Çin’in küresel parasal dengesizlikler konusundaki ifadelerini çok dikkatli kullanmaya başladığına dikkat çekerek, çünkü Çin’in bunu kişisel alabilek olduğunu söyledi.

 
Birçok analist, Pekin’in yuanı manipüle ettğine inanıyor, ancak Pimentel, şu anda en büyük politika problemlerinin dünyanın zengin yakasından kaynaklandığını savundu. “Bugünkü sorunun Çin’le ilgisi yok” ifadelerin kullanan Pimentel, “Şu anki sorunun sebebi dolar ve euro” dedi.

 
Brezilya, gelişmiş ve zengin ülkeleri, düşük faiz ve tahvil alım programları gibi genişlemeci politikalar ile “parasal tsunami” yaratmakla  itham ediyor.

 
IMF’nin ortakları 2010 yılında oy ağırlıklarını gelişmekte olan ülkelere doğru kaydırılması konusunda anlaşmış; ancak ABD’de bu yasa geçmemişti.

 

BRICS liderleri batılı ülkeleri aynı zamanda, finansal kriz sonrasında küresel ekonomiyi iyi yönetememekle eleştirdi.

 
Brezilya Başkanı Dilma Roussedd, batılı ülkeleri, gelişmekte olan ekonomilerin küresel rekabetliliğini azaltan aşırı genişlemeci politikalar uygulayarak, “parasal tsunami” yaratmakla itham etti.

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
İşte Türkiye’nin Altın Külçeleri

Kozmik Odalar’da saklanan 11.5 milyar dolarlık 206 ton külçe altın görüntülendi.   Merkez Bankası, Türkiye’nin altın rezervlerini büyük bir güvenlik...

Kapat