BP Beklentilerin Altında Kaldı

İngiliz petrol şirketi BP, ikinci çeyrekte   beklentilerin altında kar etti. BP yaptığı açıklamada, 30 Haziran’da sona eren ikinci çeyrekte 5,6 milyar   dolar kar ettiğini bildirdi. Şirket, geçen yıl aynı çeyrekte 17,2 milyar dolar  zarar etmişti.

 
Geçen yıl Meksika Körfezi’nde Deepwater Horizon petrol platformunda   meydana gelen patlama nedeniyle Meksika Körfezi’nde petrol sondajlama   çalışmalarının askıya alınmasının üretimini etkilediğini bildiren şirket, bu yüzden ikinci çeyrekte petrol ve doğalgaz üretiminin geçen yıl aynı çeyreğe göre   yüzde 11 azalarak günlük 3,43 milyon varil olduğunu belirtti.
 

Şirket, Meksika Körfezi’ndeki patlamanın yol açtığı çevre felaketinin   şirketin adına zarar verdiğini, bu felaketin şirketin ABD ve başka yerde petrol   faaliyetleri konusunda yeni fırsatlardan yararlanmasında uzun süre olumsuz etkisi   olacağını kaydetti.
  

Meksika Körfezi’ndeki çevre felaketinin kurbanları balıkçılar, işletmeler   ve gayrimenkul sahiplerinin zararını karşılamak için 20 milyar dolarlık fon   ayıran BP, şimdiye kadar bu felaketin olumsuz sonuçlarının giderilmesi için 6,8   milyar dolar harcadığını bildirdi.
 

Şirket, Meksika Körfezi’nin temizlenmesi operasyonu ve diğer zararların   karşılanması için ayrıca 25 milyar dolar tutarında varlık satmıştı. BP, bu yılın ilk çeyreğinde 5,5 milyar dolar kar açıklamıştı.
 

İngiliz petrol şirketi, Meksika Körfezi’nde patlamanın meydana geldiği   petrol platformunun sahibi Transocean şirketine 40 milyar dolar tutarında dava   açmıştı. BP ayrıca, patlamadan sonra petrol sızıntısını durdurmada başarısız olan   platformdaki kaçak önleyici cihazı yapan Cameron International şirketinden de   davacı olmuştu.
 

Meksika Körfezi’ndeki Deepwater Horizon petrol platformunda 20 Nisan 2010   tarihinde meydana gelen patlamada 11 kişi ölmüş, patlamadan sonra 757 milyon   litre petrol okyanusa boşalarak büyük bir çevre felaketine yol açmıştı.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Ata Yatırım: Toparlanma Sürebilir

İMKB endeksi günün ilk yarısını;60810 endekste,236 puan ekside bitirdi.İşlem hacmi de;696.000.000tl seviyesinde gerçekleşti.En çok işlem gören hisseler ise;GARAN,ISCTR,EKGYO,HALKB,MGROS,VAKBN,TUPRS.   Piyasa...

Kapat