BP’nin Ardından Şimdi de Shell’in Başı Dertte

Petrol devlerinin başı sızıntılar sebebiyle dertten kurtulmuyor.  BP’nin sebep olduğu felaketin ardından, şimdi benzer tehlike Shell  için gündeme geldi.
 

Shell firması, Kuzey Denizi’nde,  İskoçya kıyıları yakınlarındaki bir petrol platformundan geçen  haftadan itibaren petrol sızmaya başladığını açıkladı. Shell Avrupa, keşif ve üretim faaliyetleri teknik müdürü Glen  Cayley, yayılan petrolün, Kuzey Denizi’nde yılda yayılan toplam  miktarla karşılaştırıldığında, “önemli bir miktar” olduğunu söyledi. Shell’in tahminlerine göre şimdiye kadar 210 ton petrol denize  sızdı. Cayley, bölgedeki Gannet Alpha platformundan petrol  yayılmasının devam ettiğini, belirtti.
 

Shell yetkilisi, sızan petrolün kıyıya ulaşmasını  beklemediklerini, dalgalar tarafından dağıtılacağını tahmin  ettiklerini ifade etti.
  

Benzer bir felaket daha önce BP’nin başına gelmişti. ABD tarihinde  yaşanan en büyük petrol sızıntısı olarak görülen Meksika Körfezi’nde BP’ye ait petrol sahasında meydana gelen sızıntıda 5 milyon varil  petrol denize karışmıştı.
 

BP, çevre felaketinin mağdurlarına ödeme yapmak üzere 20 milyar  dolar vaat etmişti.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Lagarde: Tasarruf Hedefi Büyümeyi Engellememeli

Uluslarası Para Fonu IMF’nin başkanı Christine Lagarde bugünkü  Financial Times gazetesinde kaleme aldığı makalede mali tasaruf önlemlerinin büyüme ve istihdam...

Kapat