Borsalardan 2 Trilyon Dolar Gitti

Mayıs’da başgösteren küresel ayı pazarı altıncı haftasında da sürüyor.  MSCI Dünya Endeksi bu süreç zarfında 2 trilyon dolarlık değer kaybına uğradı.  Borsalardakai gerilemenin birincil nedeni ekonomik büyümenin yavaşlaması. ABD başta büyük ekonomik bloklar için 2011 ve 2012 büyüme tahminleri aşağı doğru revize edildikçe de borsalarda F/K’ların cazibesi kalmıyor.

Ancak, altıncı haftada satışlar çok daha sakin, ve bir çok yatırımcı artık dip yaklaştı beklentisi içinde beklemeyi tercih ediyor. Bu hafta büyük ülkelerden birinci derece önemli veri gelmeyecek. Piyasalar daha çok AMB ve Fed’den  gelecek açıklamalarla harekt edecekler.  ABD’de yavaşlayan ekonomiye tepki olarak Fed’ni yeniden para basmayı hızlandırması, yani QE3 konuşuluyor, ama ekonomistler henüz bu olasılığın gündemde olmadığını öne sürüyor.  ABD’de yükselen çekirdek enflasyon göstergeleri Fed’in bu kez yavaşlayan ekonomiye destek vermesini zorlaştırıyor.

Avrupa’da ise Perşembe günü yapılacak PPK toplantısından sonra Başkan Trichet’nin Temmuz’da 25 baz puan faiz artışı sinyali vermesi en olası senaryo.   AB’de ekonomik yavaşlama ABD ve Çin kadar belirgin değil, ama her üye ülkede süregelen bütçü açıklarını azaltma çabalarının artan finansal giderlerel birleşerek, yavaşlamayı hızlandırması olası.  AMB’nin faiz artırımlarının kurtarılma bekleyen Yunanistan ve İrlanda gibi ülkelerde büyümeyi olumsuz etkilemesi de kesin.

Bu arada, Yunanistan için hazırlanan planın 100 milyar Euro’ya yükselmesi olasılığı varken, Euro-bölgesinde  şirketlerin iflas riski 18 Mart’tan bu yana en yüksek düzeyine tırmandı.  Euro/dolar yeniden 1.46 sınırına geriledi.  Ancak Yunan ve Portekeiz tahvil faizlerinde ufak çaplı gerilemeler göze çarpıyor.  Portekiz’de adı Sosyal Demokrat olmasına rağmen merkez sağ görüşlü hükümet istikrar planına uyacağını taahhüt ederek yatırımcıları rahattlattı.  

Türkiye saati ile 17:00’de DJ30 ve SP500 %0.10-0.15 arası kayıplarla seansa başlarken, Avrupa’da Stoxx50 %0.71 aşağıda. Nikkei225 günü 1.18, MSCI Asya-Pasifik ise %0.3 kayıpla kapadı.

GOP’larda performans daha iyi, New York açılışında MSCI GOP Endeksin’de kayıp sadece %0.1  GOP’lar için bu hafta OPEC toplantısı ve Suudi Arabistan gibi “güvercinlerin” petrol fiyatlarını düşürme talebi önemli olacak.  Eğer WTI yeniden 75-85 dolar bandına düşerse, gelişmiş ülkelerde toparlanma daha çabuk gerçekleşir, ama Rusya ve Brezilya gibi petrol ihracatçıları değer yitirebilir.

İstanbul’da Moody’sden gelen cari açık uyarısına karşın, İMKB-100 %0.85 primli.  TCMB’nin enflasyondaki alevlenmenin geçici olduğuna dair rahatlatıcı açıklamaları, Mayıs otomotif satışlarındaki güçlü artışın şirket karları üstündeki olumlu etkileri ve seçim sonrası senaryoları satın alınıyor olabilir.  Ancak, TL dövize sepetine karşı %0.3 civarında değer kaybederken, DİBS’de ise bileşik faizi %9’un altında tutmak için yerli bankalardan yoğun bir çaba var. Bir miktar yabancı alımı da söz konusu olabilir, GOP DİBS fonlara ilgi yoğun.

Atilla Yeşilada

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Ziraat Yatırım: Vob’da Yükseliş İvmelenebilir

YF Menkul   VOB-30 Haziran Kontratı: 77.250Kontratın dikkatle takip ettiğimiz yakın direnci konumunda olan ve aşmakta zorlanması halinde “kâr-al” çalıştırılması...

Kapat