Borsalarda iyimserlik ne kadar sürecek?

Geçtiğimiz haftayı tarihi zirveler ile bitiren endeksleri yeniandnbsp;haftada bu çoşkuyu sürdürüp sürdürmeyeceği merak konusu.

THE LİRA

Dünya piyasalarının genelinde hava baharı yaşamaya başladı.

ABD’de stres testi ile başlayan yükseliş veriler ile desteklenerek son yılların en iyi performansını sergiledi. Kriz öncesine dönen rakamlar ile mali bahar yaşanıyor.

DÜNYA BORSALARINDAKİ SON DURUM İÇİN TIKLAYIN…

PİYASALARDAKİ ANLIK DURUM İÇİN TIKLAYIN…

Likidite bolluğu risk iştahını arttırırken gelişmiş ülkelerde belirgin bir yükseliş dikkat çekiyor.

Gece gündüzün eşitlendiği 20 Mart ile birlikte baharın geldiği düşüncesi kuzey yarım kürede hakimken yatırımcılar tam olarak şenliklere başlayabilmek için Çin’den gelecek olan datalara kilitlenmiş durumda.

Yeni haftada takip edilecek olan Çin verilerine ABD’nin en kritik notalarından biri konut piyasasının sağlıklı olup olmadığı da yeni haftada gelecek veriler ile açığa çıkacak. Yine yeni hafta için Almanya ve İngiltere’den gelecek olan enflasyon verisi de yakın takipte olacak. Asya tarafında Çin’in yanı sıra Japonya’dan gelecek olan ticaret rakamları da yatırımcının radarında yer alacak.

Yeni haftada piyasaların üzerindeki en büyük kara bulutun, enflasyon ve büyüme tarafında yarattığı kırılganlık ile petrol olacağı konuşuluyor.

Yatırımcı merkez bankalarından gelebilecek yeni bir parasal genişlemenin rafa kalktığı konusunu şimdilik kabullenmiş gibi görünürken ekonomik görünümdeki düzelmenin riski asetlere kazanç sağlayacağı öngörüsü hakim.andnbsp; Yükseliş hareketinin doygunluğa yakın olduğu düşüncesi kısa zamanda kazan sağlamak istenler için riskli varlıkları cazip hale getiriyor.

Perşembe günü Euro Bölgesi’nde Almanya ve Fransa’dan gelecek rakamlar ile tam anlamıyla bir durgunluk olmasa da daralmaya işaret edecek veriler gelmesi bekleniyor. Aynı gün Çin’den HSBC PMI verisi dev ekonominin yavaşlama sinyallerini pekiştirecek mi izlenecek.

Verilerin ışında geçtiğimiz hafta 2008’deki finansal krizin izlerini silen Sandamp;P 500’ün yükselişinin devam edip etmeyeceği takip edilecek. Bununla birlikte toplam getirisi tarafından bakıldığında Londra FTSE geçtiğimiz haftanın iyimserliği ile tüm zamanların en iyi performansını sergiledi. MSCI dünya endeksi Temmuz ayı rakamlarına geri dönerek en düşük seviyeyi gördüğü 25 Kasım’dan beri yüzde 20 değer kazandı.

Tüm bu iyimserliğe rağmen korku bu havanın daha ne kadar devam edeceği tarafındaki belirsizlik

Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Yeni Konuta Yüzde 10 Zam Geldi

Garanti Bankası’nın desteğiyle hazırlanan ve ikinci el konutları içeren Reidin.com Emlak Endeksi’ne göre, Türkiye Kompozit Satılık Konut Fiyat Endeksi’nde bir...

Kapat