Borsalarda bayram ne kadar sürer?

Endeksler gelen haberlerin etkisi ile yükselirken 7-8 ay önceki değerlerini yeniden yakaladı. Bu peki bu bayram ne kadar sürecek?

Yunanistan ile ilgili süreçte işlerin rayına oturduğu inancı ile piyasalar yükselişe geçti.

Tüm dünyada neredeyse 9 ay önceye dönen endeksler için Mart ayının 20’sinde 15 milyar euronun alınacağı ve pey der pey 130 milyar euroyu alacağını fiyatlıyor.

DÜNYA BORSALARINDAKİ SON DURUM İÇİN TIKLAYIN…

Buna ek olarak hafta sonunda Çin’in munzam karşılıkları 50 baz puan indirmesi Çin’de parasal genişleme olarak algılandığı için yeni haftaya yukarı yönlü destekliyor.

Yunanistan anlaşmasının işleyişinin normale döneceği beklentisi, ABD ekonomisinin gelen makro veriler ile düzelmeye başladığına dair sinyaller ile piyasa uzmanları yukarı yönlü direncin bir süre daha korunabileceğini kaydediyorlar.

Piyasaların geneline bakıldığında ABD endekslerinden Sandamp;P 500 yeni yılda yüzde 8 değer kazanarak kriz öncesi dönemde 2008 yılı zirvesine gelirken, DOW 2007 zirvesini yeniden yakaladı. Avrupa genelinde STOXX 600 altı ayın en yüksek seviyelerine çıkarken, Frankfurt DAX ve Paris CAC Temmuz ayından beri yaşanan en yüksek seviyeleri gördü. MSCI gelişmek olan ülkeler endeksi Ağustos 2011 seviyelerine yükseldi. Asya’da Nikkei endeksi 6 ayın zirvesine çıkarken Filipinler tarihinin en yüksek seviyesine çıktı.

Üs tüste pek çok iyi haberi gören borsaların geneline bakıldığında Eylül ayında yaşana diplerden bu yana yüzde 20-25’lik artış yaşadı.

Avrupa’da likidite ile örülecek duvarı ile diğer ülkelere sıçrama ihtimalinin önüne geçme çabası ile piyasalar bayram yapsa da Mayıs’tan itibaren borcun sürdürülemeyebileceği endişeleri de hala ciddi bir risk olarak duruyor.

Bu noktada likiditenin yarattığı heyecanın ne kadar sürdürüleceği merak konusu.

Bazı uzmanlar hala Yunanistan’ın paketlenip kaldırılmadığını hatırlatarak havai fişek gösterisi için erken olduğunu söylerken kimi uzmanlar ise likidite bayramının yılın ortasına kadar sürebileceğine dikkat çekiyorlar.

Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri

Pozisyonlar ne durumda?Tacirler Menkul Değerlerden Satış Pazarlama Müdürü Mert Yılmaz’ın konuya dair THE LİRA’ya yaptığı açıklamada, haberlerin etkisi ile yeni pozisyon alman iştahının yüksek olduğunu dile getirdi. Son dönem açıklamalarının son günlerde yaşanan belirsizliğin şimdilik önüne geçtiğini kaydeden Yılmaz, konuşmaların hala günü kurtarmak için olduğunu belirtti. Yunanistan ile ilgili sürecin hemen sonuçlanmayacağını dile getiren Mert Yılmaz ilerleyen günlerde Portekiz, İspanya ve farklı ülkelerden çatlak seslerin gelebileceğini ama söz konusu ülkenin Almanya ya da İngiltere olmaması halinde tepkilerin sınırlı kalacağını söyledi.

THE LİRA`nın haberine göre, Yılmaz yılın ilk 15 gününe bakılmazsa yakın vade de düzelme gelebileceğini kaydederken içeride İMKB için 61.600’ün önemli olduğunu belirtti. Yeni bir alım dalgası için endeksin 61.600 üzerine ataması gerektiğine işaret eden Yılmaz, orta vadede yeniden 59 bin seviyesinin görülebileceği uyarısında bulundu.

UniCredit ekonomisti Güldem Atabay ise konu ile ilgili olarak likiditenin bir süre daha yukarı yönlü ivmeyi destekleyeceğini kaydetti. Şubat sonunda Avrupa’dan gelecek LTRO ABD’den 3 çeyreğin başında gelmesi beklenen üçüncü tur parasal genişleme ile pesimist bir ortamın oluşmadığına dikkat çeken Atabay, her ne kadar Yunanistan ile ilgili olarak bütün sorunlar sonuca ulaşmasa da arada kar realizasyonları göz ardı edilirse yılın ortasına kadar bu havanın devam edebileceğini söyledi. Avrupa’da ilk çeyrek sonunda resesyondan çıkış beklentisi ve ABD tarafında toparlanmanın devam edeceği sinyali ile yükseliş trendinin süreceğini vurgu yaptı.

Daha orta vadede bakıldığında likidite çıkışı sonrasında yaşanan ivme her seferinde daha az etkili oluyor.

Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Altın Kapalıçarşı’da Yükseldi

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Tahvil ve Bono Piyasası Kesin Alım Satım Pazarında işlem gören gösterge kağıdı 4 Aralık 2013 vadeli...

Kapat