Borsalar Üstünde Fırtına Bulutları

Reuters’in analizine göre borsaların üstünde kara bulutlar dolaşıyor.  Büyük fon yöneticileri artık kar realizasyonu yapmak niyetinde.  Küresel büyüme beklentilerinin çok yüksek tutulması, gerçekleşmelerin ise daha ılımlı olması satışların başlıca sebebi.  Yorumcular düzeltmenin sürebileceği görüşünde.

Ancak, korku indeksi VIX’nin Lehman Krizi öncesi seviyelere gerilemesi ve SP500 endeksindeki şirketlerin %75’in kar performansında analist tahminlerini aşması, bu hafta tepki alımları gelebileceğinin işareti olabilir. 

Emtialardaki satış dalgası kimilerine göre küresel talepte yavaşlamanın işareti, en iyi öncü gösterge olan bakırda satışlar bu tezi destekliyor.  Ancak, büyük çoğunluk, Fed’in parasal sıkılaştırmaya adım adım yaklaşması yüzünden, spekülatif köpüğün söndüğünü beyan ediyor.

Goldman’dan Cliggott Fed’in QE2’si bittikten sonra borsalarda %10 düzeltme bekliyor.  Goldman borsalarda long pozisyonların azaltılmasını tavsiye etti.

EFPR Global aldı fon akımlarını araştıran şirket ise bu hafta Mart ortasından bu yana ilk defa GOP’dan para çekildiğini açıkladı.

Atilla Yeşilada

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Sabancı’da Kar TL401 Milyon

Sabancı Holding açıklamasına göre, holdingin 31 Mart 2011 itibariyle üç aylık konsolide mali tablolarında satışları, 2010 yılının aynı dönemine göre...

Kapat