Borsalar Haftayı Panikle Kapattı

Haftya şen başlayıp Ağustos ayındaki kayıpları geri alma çabasına giren borsalar Cuma günü patlayan 3 şok haberle panik atağına girid.  ABD’de Ağustos tarım dışı istihdam artışı 65-75 bin beklenirken, “0” çıktı.  Federal yetkililer hileli ipotek ve hacizlerden dolayı bir çok büyük bankaya dava açmak üzereler.  AB’de ise IMF’nin Yunanistan’a bir sonraki stand-by kredi dilimini serbest bırakmaması olasılığı ortaya çıktı. Cuma seansında DJ30 %2.20, S&P500 ise %2.53 kayıpla kapatırken, S&P haftanın tüm kazancını da bir gecede yitirdi. MSCI All-Country Dünya Borsa Endeksi Ağustos’da %7.5 değer kaybıyla, Mayıs 2010’dan bu yana en büyük aylık gerilemesini sergiledi.

Avrupa’da ise Markit Euro-zone CDS endeksi 11 baz puan yükselerek  310 baz puanla tarihi rekorunu kırdı. ABD’de ise 10 yıllık gösterge tahvilin getirisi %2.01’e kadar gerilerken, altın ve İsviçre Frangı hızla değer kazandı.  WTI petrol futures Nymex kapanışında %2.8 geriledi.

AB’de İtalya tahvil geri alım programı açıklarken, AMB Roma’nın bütçe istikrar planından geri adım atmasına kızgınlığını hissettirdi.  IMF’nin ise artık 6 Eylül’de Atina’ya stand-by kredisini serbest bırakması beklenmiyor.  IMF yetkililerinin Finlandiya’nın başlattığı teminat talebini gereksiz gördüğü açıklandı. Stoxx50 günü %3.69 değer kaybıyla kaparken, Euro/dolar da 1.42’ye kadar düştü.

ABD tarım dışı istihdamın ardından ülkede resesyon olasılığı bir kez daha gündeme gelirken, AB’de borç krizinin Ağustos boyunca olduğu gibi yeni küresel bulaşmalara yol açması endişei var.  Gelecee hafta gözler 8 Eylül Obama konuşmasında olacak.  Başkan’ın Cumhuriyetçiler’e ek işsizlik yardımı ve  yeni altyapı harcamaları için işbirliği teklif etmesi bekleniyor.  AB’de ise İtalyan ve Yunan spreadlerinin yükselmeye devam etmesi halinde AMB’nın ne kadar tahvil alacağı gözlenecek.  İtalyan tahvillerinde getirinin yeniden %6 sınırını aşması, kredi pazarında da tedirginliği artırabilir.

Atilla Yeşilada,

ayesilada@gmail.com

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Kötü İstihdam Raporu “Altın”a Yaradı

ABD’den gelen kötü tarım dışı işsizlik raporu altına yaradı. Kötü veri sonrası altın son 4 haftaki en büyük zıplamasını yaptı....

Kapat