Borsa Hareketi: ABD, Avrupa ve Japonya Ortak Yapımı…

Özetle Piyasalar… Küresel bazda Avrupa Merkez Bankası açıklamaları ile Japonya’da gerçekleşen deprem piyasaların seyrini belirlerken ABD’de federal bütçe üzerindeki tartışmalar piyasaların dün değer kayıpları ile tamamlanmasına neden oldu.
 
Dün haftalık işsizlik maaşı başvurularının beklentilerin altında gerçekleştiği ABD’de federal bütçe üzerindeki tarışmalar hisse senedi endekslerini baskı altında tuttu. Öyle ki, dün Temsilciler Meclisi’nde 12 milyar USD seviyesinde harcama kesintisinin onaylanırken ABD Başkanı Barack Obama’nın bunu veto edebileceği konusu hükümetin akıbetine ilişkin endişe yarattı. Japonya’dan gelen 7.1’lik yeni deprem haberi de ABD borsalarında %1’e varan düşüş görülmesine neden olsa da, kapanışa doğru gelen alımlarla düşüş sınırlandı.
 
Avrupa Merkez Bankası dün beklenildiği üzere politika faizini 25 baz puan artırarak %1.25’e çekti. Ancak Jean Claude Trichet, bu kararın bir artış serisinin başlangıcı şeklinde algılanmaması piyasalarda belirsizlik yarattı. Japonya depremi bölge borsalarında da satıcılı bir seyir görülmesine neden oldu.
 
ABD piyasalarında dün ortalama %0.14 seviyesinde değer kaybı gözlenirken Avrupa’da Stoxx Europe 600 endeksi %0.3 geriledi.
 
Japonya’da ise dünkü depremin önemli bir etkisinin hissedilmemesi sebebiyle bu sabah %2’ye varan artış izleniyor. Hindistan hariç diğer Asya borsalarında da yukarı yönlü bir seyir görülüyor. ABD ve Avrupa vadeli işlemlerinde de değer artışları söz konusu.
 
Döviz… Dün sabah 1.5170 düzeyinde açılış yapan işlem görmeye başlayan bankalararası dolar kotasyonları dün 1.5065’e kadar geriledi. Avrupa Merkez Bankası kararının €/$  paritesi üzerinde çok önemli bir etkisi olmadı. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Trichet’in faiz artırım kararının, bir serinin başlangıcı olmadığını belirtmesi pariteyi 1.4250 seviyesine kadar indirse de, sonrasında yeniden 1.43 seviyeleri gözlendi. 0.5USD+0.5EUR’den oluşan sepet kur ise 1.8330’a kadar indi. Bu sabah 1.44’e varan EURUSD ile birlikte 1.5050 düzeyinde güne başlayan USDTL kotasyonları için gün içi tahmin aralığımız: 1.5150-1.50.
Tahvil & Bono… Dün sabah %8.65 seviyesinde güne başlayan gösterge bileşik faiz, Avrupa Merkez Bankası kararı öncesi gözlenen hafif satıcılı seyir ile birlikte %8.71 seviyesine kadar yükselse de, karar sonrası sepet kurda gözlenen gerileme (TL’deki değerlenme) ile alıcılı bir seyre sahne oldu ve günü %8.61 seviyesinde tamamladı. Bu sabah tezgahüstü piyasalarda %8.63 düzeyinde işlem görmeye başlayan gösterge tahvil faizi için gün içi beklenti aralığımız: %8.75-%8.55.
 
Emtia… Dün Libya’nın Sarir bölgesinde yangın çıkması ve olayların tırmanmaya devam etmesi NYMEX petrol fiyatlarını 111 USD’nin üzerine taşırken BRENT petrol 124 USD’ye kadar yaklaştı. Altın fiyatları ise enflasyon endişeleri, Avrupa’daki finansal sıkıntıları ve Libya’da artan olaylar ile 1,467 USD seviyesinde.
 
Bugün
 
· Türkiye Şubat ayı sanayi üretimi rakamı takip edilecek.
 
· ABD’de Şubat ayı toptan eşya stokları açıklanacak.
 
_______________________________

BASAR YILDIRIM

TSKB – Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş.
Supervisor
Research

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Hisse Analiz (Cem Şengezer)

İMKB 50 ÖNERİ (önerilen seviyeye göre minimum % 2.0 prim beklentisi) AEFES (21.70)    (Ortalama düşmeye devam ediyor, 1 aydır dalgalanma...

Kapat