Borsa

Beklentiler pozitif
Algıyı olumsuza çevirmememiz gerektiğini belirten ilgili son yazıdan bu yana 3000 puanı aşan yükseliş görüldü ? Bu arada, rekabet içinde olduğu döviz ve faiz piyasaları da hareketliydi. Bilindik denklemlere uymayan gelişmeler yaşanıyor, yaşamaya da devam edeceğiz. Geleneksel modellerle açıklanamayacak oluşumları görmeye devam edebiliriz. Orta-uzun vadede görüşümüz negatif ve rekabet içinde olduğu piyasaların gerektirdiği sonuca ulaşacaktır ama kısa vadede halen alınacak yolu vardır. Teknik veya matematik açıklamalar okurlarda beklenebilir. Piyasa dinamiğinin, haber dinamiğinden bağımsız  işlediğini de tekrar hatırlatalım.
Aylık bazda tablo düzelmiş değildir: mart ayı hareketleri halen şüphelidir.  Altı aylık ortalamadan uzaklaştıkça risk artacaktır. Kuvvetli yükseliş için aralık ayında olduğu gibi 50 aylık ortalamanın düşüş göstermesi beklenmelidir. Bu tanıma uymayan yükselişler zayıf kalacaktır. Son durumda 6 aylık ortalamanın üzerindeyiz ve 2-3 ay daha üzerinde kalması beklenebilir (56.500 üstü).  Ancak, 49.500 veya 50 aylık ortalama altına inilmedikçe birkaç çeyrek sürecek yükseliş beklentisi içinde olmamalıyız.  Bu ortalama yataya dönerken, dalgalanma azalırsa 2012 dip beklentimizi yukarı çekebileceğiz. Aşırı düşüşler olduğu sürece tepki yükselişleri görülecektir ancak aylar boyu yukarı taşıyacak eğilimi görmeyi beklememeliyiz.

Haftalık bazda görüntü, yakın dönemi tarif açısından daha anlamlı olabilecektir: 50 haftalık ortalama, 50 hafta öncesine göre halen negatiftir. Yükselişin ortalamayı, 50 hafta öncesi seviyeye çekene dek devam etmesi beklenebilir (haftalar ilerledikçe veri penceresinde kayma olacağını unutmayalım).

Daha da kısa bakış için altı haftalık ortalama izlenebilir. Bu ortalamadan aşırı sapmalar düzeltme getirmeye devam edecektir. Düzeltmenin şiddetini ortalama üzerindeki dalgalanmalar belirleyecektir. Birkaç haftadır çubuk boyları geçmişe göre daha az dalgalanma gösterdiği için, 6 haftalık ortalama üzerinde sağlıklı seyir beklentisi içinde olabiliriz. Bu durumda kısa vade beklentimiz 65.000 üzeridir.

2012 dip tahmini: 34.000 – 36.000

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Altın

Kısa vadede tepki yakın Sonunda beklenti desteklerimize gelen gram altında yolun kalanı ne şekilde devam eder ? Geçmişteki hareketlerin geleceği...

Kapat