Borsa

Yükseliş zorlanmaya devam edecektir

Aylık bazda görüntü,  bozucu izler taşımaya devam ediyor. Yılın 2. çeyreğinde baskıyı daha fazla hissedebiliriz. Kısa vadeli hesapların ihmal edilebilir olmasını gerektiren durumla karşı karşıyayız. Biliyoruzki, altı aylık ortalamadan sapmalar her zaman düzeltme getirmiştir ve getirecektir. Ortalama 56.000 seviyesine yaklaşırken, aşırı hareketler önemini korumaktadır.

Elli aylık ortalama yükselişini devam ettiriyor. Bir başka deyişle, uzun dönemli pencerede henüz baskı görünmüyor. Baskı için, pek çok vakada olduğu gibi, ortalamanın negatife dönmesi beklenmelidir (ağustos ayında olduğu gibi). Ortalama yataya dönerken, dalgalanma azalırsa 2012 dip beklentimizi yukarı çekebileceğiz. Aşırı düşüşler olduğu sürece tepki yükselişleri görülecektir ancak aylar boyu yukarı taşıyacak eğilimi görmeyi beklememeliyiz. Yüksek oranlı dalgalanmaya götürmeyecekse de, istikrarsızlık getirebilecek 3 çeyrek dönem yaşayabiliriz. Ayın ortasına yakınız, o yüzden aylık yorum sağlıklı olmayabilir ama dirençlerin zorlandığını görüyoruz (ortalama üzerinde).

Haftalık bazda görüntü, yakın dönemi tarif açısından daha anlamlı olabilecektir: 50 haftalık ortalama halen negatif olduğu için satış baskısına tepkinin sürmesi beklenebilir. Buna göre, birkaç hafta sürecek yükseliş isteği sürebilir.

Daha kısa bakış için altı haftalık ortalama izlenebilir. Bu ortalamadan aşırı sapmalar düzeltme getirmeye devam edecektir. Altı haftalık ortalamadan da aşırı uzaklaştığını görelim ve geçmişteki durumu hatırlatalım: eylül-ekim 2011 haftalarında ortalama üzerindeki seyir sonrası sert düşüş görülmüştü. Bunun önüne geçilmesi için ortalamadaki yükseliş hız kazanmalıdırki aşırı fark oluşmasın.

2012 dip tahmini: 34.000 – 36.000

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Gelişen Piyasalara Para Yağdı

EPFR tahminlerine göre geçen hafta GOP’a 7 milyar dolardan fazla para girişi oldu.  Türkiye’de ise toplam 1.1 milyar civarında giriş...

Kapat