Borçlanma Maliyetleri Fırlıyor, ECB Giderek Köşeye Sıkışıyor

Papademos ve Monti heyecanını çabuk unutan piyasalar, Avrupa Merkez Bankası’nı (ECB) bölgedeki problemlerin çözümüne katkı sağlama konusunda köşeye sıkıştırmaya başladı. Avrupa’da İtalya’dan İspanya’ya, Fransa’dan Hollanda’ya kadar borçlanma maliyetleri yeni rekorlara koştu. Portföylerinde bulunan İtalyan varlıkları nedeniyle bankacılık sektörünün tedirgin olduğu Fransa’nın 10 yıllık tahvil faizi yüzde 3,57′ye yükselerek Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyesini görürken, bir çok bölge ülkesinin tahvil faizleri ile gösterge niteliğindeki Almanya 10 yıllık tahvil faizleri arasındaki getiri farkları daha da açıldı.

 
Avrupa’da hisse senedi piyasaları ise yükselen borçlanma maliyetleri karşısında günün ilk yarısını kan kaybıyla geçirdi. Bölge borsaları yüzde 2′ civarında değer kaybederken, euro/dolar paritesi 1,3540′ın altına gevşedi.

 
İçeride ise Eylül ayı cari açık rakamı beklentiler dahilinde gelerek İMKB’nin daha fazla zayıflamasını ve veri öncesinde endişe edildiği gibi yurtdışından negatif ayrışmasını engelledi. İşsizlik oranı ise Temmuz-Ağustos-Eylül dönemi için yüzde 9,2 seviyesinde açıklanarak bir önceki döneme ait yüzde 9,1′lik oranın üzerine çıktı. Bütçe ise Ekim ayında 1,9 milyar TL açık verdi. Güne hafif artıda başlayarak 56 bin 162 seviyesine kadar yükselen İMKB 100 endeksi, sonrasında yurtdışına artan satışlara paralel gerileyerek ilk seansı yüzde 0,38 kayıpla 55 bin 666 puandan kapattı. Gösterge tahvilin bileşik faizi ise günün ilk yarısında yükseldi ve yüzde 10,50′ye çıktı.
  

Fransa, tahvillerine alıcı bulmak için rekor getiri farkı sundu

 
10 yıl vadeli İtalya faizlerinin Almanya 10 yıllık tahvil faizleri ile arasındaki getiri farkı 530 baz puana yükseldi; Fransız tahvillerinin faiz farkı ise 182 baz puana yükselerek Euro tarihinin zirvesini gördü. Bölgenin en az sorunlu ekonomilerinden olan Hollanda’nın bile tahvil getirisi farkı 2009′un Nisan ayından bu yana en yüksek seviyesine fırladı. Avusturya tahvillerinin getiri farkı da euro’nun dolaşıma geçmesinden bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

 
ECB devreye girdi ama yetersiz kaldı, İspanya’nın ihracı pahalıya geldi

 
Avrupalı ülkelerin tahvil piyasalarında yüksek maliyetlerle borçlanmaya çalışma paniği karşısında Avrupa Merkez Bankası (ECB)
devreye girdi ve İtalyan tahvillerinde yeniden alım gerçekleştirdi. Ancak daha geniş çaplı alımlardan henüz uzak duran ECB’nin sorunlu tahvil alımlarının tatmin edici boyutlarda olmaması piyasaların bu kanaldan beklediği desteğin düşük kalmasına neden oluyor ve bölge ülkelerinin tahvil faizlerini gevşetmeye yetmiyor. İspanya’nın bu sabah gerçekleşen tahvil ihracında oluşan faizin önceki ihraçta oluşan oranlara göre neredeyse iki kat yukarıda olması da moralleri bozan bir diğer etken olarak dikkat çekiyor. İspanya 12 ve 18 ay vadeli tahvil ihracı ile 3,16 milyar euro borçlandı, faiz önceki ihalede yüzde 3,6′lar civarındayken, bugün her iki ihalede de yüzde 5′in üzerinde gerçekleşti.
 

Almanya ve Fransa’nın iyi verilerine rağmen Euro Bölgesi’nde büyüme endişesi kabarıyor

 
İtalya’nın AB desteğini garantileyebilmek için izlemesi gereken reform süreci ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) desteğine ilişkin belirsizliklerin gölgesinde kan kaybeden piyasalarda büyüme endişeleri de etkili olmaya başladı. Borç krizinin Euro Bölgesi ekonomisini de olumsuz etkilediğini gösteren sanayi üretimi verisi sonrası bugün Almanya ve Fransa’da açıklanan üçüncü çeyrek GSYİH büyüme verileri hayal kırıklığı yaratmadı. Ancak yılın son çeyreğine ilişkin umutsuz beklentiler sürdüğünden bugün açıklanan büyüme verileri piyasaları desteklemekte yetersiz kaldı.

 
Kemerler sıkılacak, Fransa ve Almanya üçüncü çeyrekteki zayıf GSYİH performansını bile mumla arayacak

 
Fransa’da reel GSYİH, üçüncü çeyrek dönemde yüzde 0,4 büyüyerek beklentilere yakın gerçekleşti. Buna karşılık dördüncü çeyrek dönemde ülke ekonomisinin yeniden eksiye geçmesi yüksek olasılık taşıyor. Özellikle Haziran ayından beri istihdam piyasasında yaşanan bozulma ekonomiye olan güvenin azalmasına yol açarken, Fransız hükümetinin harcamaları kısma sürecini hızlandıracağı beklentisi de ekonominin sekteye uğrayacağı endişelerini körüklüyor.  Almanya’da da GSYİH üçüncü çeyrek dönemde yüzde 0,5 büyüme kaydetti. Ayrıca ikinci çeyrek büyüme rakamı da yüzde 0,1′den yüzde 0,3′e revize edildi. Aynı şekilde, Almanya için de piyasa ların beklentisi dördüncü çeyrekte GSYİH’nın eksiye geçeceği yönünde.
   

Şenay AKTÜRK

Euro Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Washington DC’deki Türk Finansçıların Buluşması

Finans Network Washington DC chapter’ının düzenli olarak organize ettiği etkinliklerden. Buluşmaya IMF’den Prof. Emre Alper’de katılacak. Ve gündem Türkiye ekonomisi olacak. Buluşmanın...

Kapat