Borç Verme Faiz Oranı Yüzde 12,5′e Yükseltildi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu  (PPK) haftalık vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 5,75 düzeyinde sabit  tuttu.     
 

TCMB tarafından yapılan açıklamaya göre, borçlanma faiz oranı  yüzde 5 düzeyinde sabit tutarken, borç verme faiz oranı yüzde 9’dan yüzde 12,5’e, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı  bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 8’den yüzde 12’ye yükseltti.     
 

Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para  Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez  Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0 düzeyinde sabit tutulurken, borç  verme faiz oranı yüzde 12’den yüzde 15,5’e yükseltildi.     
 

Açıklamada şöyle denildi: 
  

“Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta  vadeli repo ihale faiz oranı ile Bankamız bünyesindeki Bankalararası  Para Piyasası ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Repo–Ters Repo  Pazarı’nda uygulanmakta olan faiz oranlarının aşağıdaki gibi  belirlenmesine karar vermiştir:     
 

a)  Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı  yüzde 5,75 düzeyinde sabit tutulmuştur,     
b)            Gecelik faiz oranları: Merkez Bankası borçlanma faiz oranı  yüzde 5 düzeyinde sabit tutulmuş  borç verme faiz oranı yüzde 9’dan  yüzde 12,5’e, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı  bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı  yüzde 8’den yüzde 12’ye yükseltilmiştir,     
c)       Geç Likidite Penceresi Faiz Oranları: Geç Likidite Penceresi  uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat  16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma  faiz oranı yüzde 0 düzeyinde sabit tutulmuş, borç verme faiz oranı  yüzde 12’den yüzde 15,5’e yükseltilmiştir.     
  

Son dönemde açıklanan veriler, iç ve dış talep arasındaki  dengelenmenin öngörüldüğü şekilde sürdüğünü göstermektedir. Tüketici kredilerindeki büyümenin daha makul seviyelere inmesi sonucunda özel  kesim tasarruflarında arzulanan artış gerçekleşmeye başlamıştır. Bu  çerçevede Kurul, cari işlemler dengesinde belirgin bir iyileşme  gözlendiğini belirterek yılın son çeyreğinde bu eğilimin hız  kazanacağına dikkat çekmiştir.      
 

Türk lirasında yakın zamanda gözlenen aşırı değer kaybı,  işlenmemiş gıda fiyatlarındaki baz etkisi ve fiyatı  yönetilen/yönlendirilen ürünlerdeki ayarlamalar nedeniyle, önümüzdeki  aylarda enflasyonda belirgin bir yükseliş gözlenecektir. Merkez  Bankası, bu durumun orta vadeli enflasyon beklentilerini ve görünümünü  etkilemesine izin vermeyecektir. Bu doğrultuda Kurul, borç verme  faizlerinin önemli ölçüde artırılması yoluyla faiz koridorunun  genişletilmesine karar vermiştir.     
 

Bunun yanı sıra Kurul, küresel ekonomideki gelişmeleri yakından  izleyerek 4 Ağustos 2011 tarihli ara toplantıda belirlenen strateji çerçevesinde, yurt içi piyasalardaki istikrarı sağlamak için gerekli  politika tedbirlerini gecikmeksizin almaya devam edecektir.     
  

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin, Kurul’un geleceğe  yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.    

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Komşu Çok Karışık

Yunanistan’da, hükümetin mali reformlarını protesto etmek amacıyla düzenlenen gösterilerde çıkan olaylarda 15 polis ile 6 gösterici yaralanırken, gözaltına alınan yüzlerce...

Kapat