Borç Krizi Bitmedi, Gözler AB’ye Döndü

 

ABD’de Obama’nın imzaladığı büçte açıklarını azaltma ve federal hükümetin borçlnma tavanını yükseltme yasası borç krizi kaygılarını sona erdirmedi. Gözler hemen Euro-bölgesine dönerken, panik atakların Yunanistan, Portekiz ve İrlanda üçlüsünden bölgenin dev ekonomileri İspanya ve İtalya’ya sıçraması tehlikesi yükseliyor.  Dün akşam gösterge İtalyan ve İspanyol 10 yıllık tahvilirinde getiriler sırası ile %6.22 ve %6.41’e sıçradı.

UBS ekonomisti Simon Penn’e göre, 10 yıllık gösterge tahvilde getirinin %7 limitini aşması halinde ülkeler borçlanmakta darboğaz yaşıyor.

CDS pazarında 10 milyon Euro’luk İspânyol tahvilini temerrüte karşı sigorta etmenin bedeli 420 bin Euro’ya; İtalyan tahvilleri için ise 368 bin Euro’ya yükseldi. 

Ayrıca AB Kurtarma Fonu EFSF’de kalan kaynağın İspanya ve İtalya gibi büyük ekonomileri kurtarmaya yetmeyeceği endişesi de gittikçe daha fazla konuşuluyor. Monument Securities’den  Dean Matthews “En büyük sorun belirsizlik. Piyasalar diken üstünde. Yatırımcılar kuralların her hafta değiştiğinden yakınıyor” yorumunda bulunurken, uzmanlar AB’de siyasi irade eksikliğinin de kriz telaşına yakıt döktüğü düşüncesinde.

Avrupa’da para hızla daha güvenli sayılan Alman Bund’ları ve İngiliz gilt’lerine kayıyor.  Her iki tahvil de Ekim 2019’dan bu yana en yüksek fiyata yükseldi.

Berlusconi bugün parlamentoda açıklama yapacak, muhalefetin ek bütçe tedbirleri isteyeceği bildiriliyor. İtalya’nın Eylül’de yapacağı 62 milyar Euro yeniden borçlanma öncesi daha önce ilan edilen 40 milyar Euro’nun üstünde kesintiler yapması isteniyor.

Tüm bu olumsz gelişmelere rağmen Euro/dolar bu sabah Asya’da hala 1.4192’de. Traderler futures pazarında AMB’nın önümüzdeki 12 ayda yapacağı faiz artırımı beklentisini 40 baz puandan 20 baz puan indirirken AMB’nın yarın toplantısından sonra güven verici açıklamalar yapması umuluyor.

Atilla Yeşilada

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
3 Ağustos 2011 – Kredi Notu Uyarısı Borç Tavanını Gölgede Bıraktı…

EUR/USD ANALİZ ABD'de, Senato da borç krizine çözüm bulmak için, borç tavanını yükseltecek yasa tasarısını Temsilciler Meclisi'nin ardından onayladı. Tasarıya...

Kapat