Boehner’in Çözüm Planına İlişkin Oylama Ertelendi

ABD’deki borç krizine çözüm bulma   çabaları çerçevesinde Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner tarafından sunulan   plan teklifine ilişkin Meclis’te bugün yapılması planlanan oylama ertelendi.
 

Planın, aslında TSİ geceyarısı civarında Temsilciler Meclisi’nde oya sunulması bekleniyordu, ancak Cumhuriyetçi Parti içinde özellikle muhafazakar Çay Partisi bağlantılı bazı milletvekillerinin plana yönelik itirazları, planın geçmesi için gereken 217 oyu önceden garantilemek isteyen Boehner’ın oylamayı önce birkaç saat arayla ertelemesine neden oldu. Boehner, bu süre içerisinde, plana itiraz eden milletvekilleriyle yoğun bir görüşme trafiği yürüterek, onları oylamada “evet” oyu kullanmaya çağırdı. Ancak, tüm bu ikna görüşmelerine rağmen,   planın Meclis’ten geçebilmesi için bu gece yeterli oya ulaşılamayacağı anlaşılınca, Cumhuriyetçiler oylamayı bugün yapmaktan vazgeçti.
 

Oylamanın ertelenmesi, Cumhuriyetçi Parti bünyesindeki derin çatlakları   gözler önüne sererken, Boehner’ın, planına destek bulmada kendi partisi içinde   bile birliği sağlayamadığı ve Çay Partisi’nin desteğiyle Kongre’ye seçilen Cumhuriyetçi milletvekillerine hakim olamadığı gerekçesiyle itibarının zarar   gördüğü, hatta planı geçiremezse Temsilciler Meclisi Başkanlığının bile tehlikeye   girebileceği şeklinde yorumlara rastlandı.
 

Boehner’ın, şimdi nasıl bir adım atmayı planladığı ya da oylamanın ne   zaman yapılacağı gibi ayrıntılar henüz bilinmiyor. Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçilerin, oylamanın bugün   yapılamamasının ardından önlerindeki seçenekleri değerlendirmek üzere yerel   saatle bu sabah kendi aralarında toplantı düzenleyeceği bildirildi.
  

Plan Temsilciler Meclisi’nden bir şekilde geçse bile, kendi ayrı planını   hazırlayan Senato’daki Demokrat Çoğunluk Lideri Harry Reid, Demokratların   çoğunlukta olduğu Senato’nun, Boehner’ın planını onaylamayacağını açıklamıştı.
 

ABD Başkanı Barack Obama ve Demokratlar, Boehner’ın planını, federal   hükümetin borçlanma limitinin “iki aşamada” yükseltilmesi ve gelecek yıl başında   Kongre’de bir kez daha oylama yapılmasını öngörmesi yüzünden reddediyor, çünkü   Obama, tekrar seçilmek için uğraş vereceği 2012 başkanlık seçimlerinden önce   Kongre’de şu ankine benzer bir krizi yeniden yaşamak istemiyor.      

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Uğur Gürses: Kur Artışı Onaylandı!

Ekim 2010′da ABD’deki parasal genişleme kararından önce Merkez Bankası yüklü biçimde döviz alımlarına girişmişti çoktan. Artık daha iyi bir biçimde...

Kapat