Bloomberg: Yatırımcılar Seçimden Sonra Faiz Artırımı Bekliyor

Son altı ayda gelişmekte olan ülkeler para birimleri arasında en kötü performansı TL gösterdi. Ama, Bloomberg anketine göre TL seçimden sonra dolara karşı hızla değer kazanacak.  Durun, bu çok iyi haber diye sevinmeyin.  Çünkü, yatırımcılar—Türk araştırmacıların tersine—Temmuz’dan başlayarak faiz artırımları bekliyor.

Bloomberg’in fikrini sorduğu 20 fon yöneticisi veya traderinin ortak fikri 3Ç’nin sonunda TL’nin dolara karşı %4.5 değer kazanarak 1.51’e yükseleceği (TL’nin değer kazanacağı). Bir ay önce ortalama tahmin dolar/TL 1.535’di.

Ancak, katılımcılar dolar/TL tahminini büyük ölçüde Türk araştırma ekiplerinin hiç de paylaşmadığı bir para politikası senaryosuna dayanaklandırıyor. Yine aynı ankete göre halen %6.25 olan referans faiz, 3Ç sonunda %6.5, 4Ç içinde ise %7’ye yükseltilecek.  2012 içinde ise  haftalık repo faizi %8.75 tırmanacak. Bu tahminlerin TCMB Beklenti Anketin’den okunan faiz artırım senaryosu ve elimize geçen raporlardan çok daha sert bir parasal sıkılaştırmaya işaret ettiğini vurguluyoruz.

New York’lu Emerging Sovereign Group’dan Mete Tuncel “Seçimden sonra faiz artırımı bekliyorum, hükümet ne kadarlık bir kotasyon artışına izin verir bilemem, ama herhalde 50 baz puan makul” yorumunda bulundu.

Commerzbank AG F/X stratejisti Lan Nguyen “TCMB artık daha şahince bir söyleme geçiş yapıp, piyasaları faiz artırımına hazırlayacak” öngörüsünde bulundu. “Bu geçiş TCMB’nin post-modern para politikası ile güven erozyonuna uğrayan TL’ye destek verir”.

Türkiye’yi çok iyi tanıyan Nordea Bank Kopenhag stratejisti Elisabeth Andreew ise “TCMB her ne kadar yeni politika bileşimine sadik kalacağını söylüyorsa da, biz seçimden sonra 50 baz puan faiz artışı bekliyoruz” dedi. Nordea’ya göre dolar/TL 1.48’e gerileyecek.

Credit Agricole GOP stratejisti Guillaume Tresca ise “Eğer Türk otoriteleri cari açığı kontrol altına alırsa, kredi notu artırımı 2011 yılında bile gerçekleşebilir” yorumunda bulundu. Credit Agricole DİBS’leri cazip buluyor.

Barclay’s Capital’dan Koon Chow ise “Bütçe tarafında performans fevkalade. Bir tarafta hiç beklenmedik gelir artışı varken, öte yanda harcamalar sıkı kontrol altında. Seçimden sonra daha fazla harcamaya gerek de kalmayacak” görüşünü belirtti. Ama, Barclay’s hala dolar/TL’yi 1.62’de hedefliyor.

Atilla Yeşilada

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Turkcell’e 91 Milyon Rekabet Cezası

Rekabet Kurulu, Turkcell’in distribütörlerine ve bayilerine yönelik uygulamalarının Rekabet Kanununu ihlal edip etmediğinin belirlenmesi amacıyla başlattığı soruşturmanın nihai sonucunu açıkladı....

Kapat