Blackberry Sunucuları Çöktü

Balckbery’nin sunucuları ABD dışında pek çok ülkede çökünce, milyonlarca kullanıcısı mağdur oldu. Avrupa, Ortadoğu, Asya ve Afrika’daki Blackberry kullanıcıları iki gün boyunca e-posta ve internete bağlanamama sorunu yaşadı.ÖZELLİKLE e-posta hizmetleri nedeniyle tercih edilen akıllı telefon Blackberry, iki gündür milyonlarca kullanıcısını zor durumda bıraktı. E-posta ve internete bağlanma konusunda önceki gün öğleden sonra ortaya çıkan sorun, dün de devam etti. İlk gün Avrupa, Ortadoğu, Asya ve Afrika’daki Blackberry kullanıcılarının yaşadığı sorunun kapsama alanı, dün de İngiltere, Latin Amerika ve Hindistan’a ulaştı.

 
Üreticiden kaynaklandı

 
Sorunun Blackberry’nin üreticisi RIM’ın sunucularında meydana gelen teknik sorundan kaynaklandığı belirtildi. GSM operatörleri e-posta gönderip alamayan, internete bağlayamayan abonelere sorunun kendilerinden kaynaklanmadığı yönünde açıklamalar yaptı. Operatörler, sorunun Blackberry servis sağlayıcısından kaynaklandığını duyururken,
Kanadalı RIM, pazartesi akşam hizmetlerinin normale döndüğünü açıkladıktan hemen sonra sorunun salı günü de devam ettiği bilgisini geçti.

 
Yazılı olarak özür diledi

 
Ancak RIM, sorunun tam olarak ne olduğunu da açıklamadı. RIM’den pazartesi günü yapıyan açıklamara, “Sorunu çözmek için çalışıyoruz. Araştırmalarımız devam ediyor ve bu süreç içerisinde sorun yaşayan müşterilerimizden özür diliyoruz” denilirken, dün de benzer bir açıklama yapıldı. Kullanıcılar ise Blacberry’den kaynaklanan mağduriyetlerini sosyal medya sitelerine taşıdı. Bu şikayetlerin artması üzerine Blackberry yetkilileri de, Twitter kanalıyla da kullanıcılarına “en hızlı şekilde normale dönmek için çalışmalar sürüyor” mesajı gönderdi.
 

Operatörler abonelere kesintiyi SMS’le bildirdi

 
TÜRKİYE’de opearatörler, Blackberry hizmet kesintisini abonelerine “Blackberry servis sağlayıcı kaynaklı Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’daki tüm operatörleri etkileyen sorun nedeniyle kesinti yaşanıyor. Sorunun giderilmesine ilişkin görüşmeler devam ediyor” şeklindeki mesajlarla duyurdu. İngiltere’de Vodafone UK kullanıcılarına hizmetin henüz tam düzelmediğini yazdı. Rakibi T-Mobile UK ise Avrupayı kapsayan kesinti için Blackberry ağını suçladı. Kesintiler Ortadoğu ve Afrika’da da devam etti. Birleşik Arap Emirlikleri’nde hizmet veren Etisalat, RIM’in cihazlarının neden olduğu sorun için abonelerinden özür diledi. Kenya’da da operatörler özür dilerken, ABD’de bir sorun yaşanmadı. Latin Amerika ve Hindistan’da da kesilmeler görüldü.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: 12 Ekim 2011 Akşam Analizi

EUR/USD ANALİZ Almanya'nın üretimindeki düşüşün, Fransa, Portekiz ve İtalya gibi ülkelerin üretimini artırmasıyla telafi edilmesi üzerine Avrupa'daki sanayi üretimi 2....

Kapat