Bizimkisi Bir Tüketim Hikayesi

TÜİK yılın ilk çeyreğinde GSYİH’nin bir önceki yılın aynı dönemine göre %11 büyüme kaydettiğini açıkladı. Yüksek baz yılına karşın çeyreklik büyüme performansı, piyasanın %9,7’lik büyüme tahmininin ve bizim %10’luk beklentimizin üzerinde gerçekleşti.

  
Takvim ve mevsim etkilerinden arındırılmış seride, ilk çeyrek GSYİH’nin bir önceki çeyreğe göre %1,4’lük bir büyüme performansı sergilediği görülüyor.
 

Bu performans her ne kadar önceki dört çeyreğin ortalamasının altında olsa da, baz etkisiyle birlikte düşünüldüğünde aslında kuvvetli bir performansa işaret ediyor.

  
Arz cephesinde, ticaret grubu tahminlerimizin üzerinde bir büyüme performansı sergileyerek ön plana çıkıyor. Beklendiği gibi imalat sanayinin büyümesi de devam ediyor. İnşaat sektörünün büyüme hızının da tahminlerimizin bir miktar üzerinde olduğunu söylemekte fayda var.
  

Talep tarafında söylenecek daha önemli şeyler var. Özel tüketimin toplam GSYİH’ye oranının bir yıl önceki %72,3’ten %73’e yükselmesi dikkat çekici.
  

Hanehalkı borçlanarak tüketmeye devam ediyor. Yılın ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %12 artan özel tüketimin büyümeye katkısı 8,7 yüzde puan (yp). Özel sektör yatırımlarının da canlı bir şekilde devam ettiği görülüyor. Özellikle makine ve teçhizat yatırımlarının kuvvetli seyri, ithalatın bu kalem üzerinden körüklenmeye devam edeceğinin bir göstergesi.
 

Seçim öncesi dönemde kamu harcamalarının büyümeye katkısı da dikkat çekici. Bu katkının ikinci çeyrek verilerinde daha belirgin hale gelmesini bekliyoruz. Ancak yılın ikinci yarısında başlamasını öngördüğümüz mali disiplinle birlikte, kamu harcama ve yatırımlarının büyümeye katkısı da azalacaktır.

 
Veriler, borçlanarak tüketmeye dayalı büyüme modelinin ithalat üzerinden nasıl olumsuz bir sarmal yarattığının delili. İthalatın ihracattan hızlı koşmasıyla birlikte, net ihracat büyümeyi çeyreklik bazda 5,5 yüzde puan aşağı çekiyor.

 

MB’nin sıkı para politikası kredi faizlerini yukarı çekmeye başlamış olmasına karşın, genç nüfusun bu konudaki duyarlılığı sınırlı. Bu da, kredi talebinde kısa vadede hızlı bir yavaşlamaya engel oluyor. Devreye girmesini beklediğimiz ek önlemler ve mali disiplinle birlikte, iç talebin yılın ikinci yarısında hız kesmesini beklemekle birlikte bunun kademeli bir şekilde görüleceğini düşünüyoruz. Bu nedenle 2011 GSYİH büyüme beklentimizi %5,5’tan %6’ya yükseltiyoruz.

 
Hane halkının borçlanırken kredi maliyetine gösterdiği duyarlılığın sınırlı olması, para politikasının etkisini sınırlıyor. BDDK’nın aldığı ek önlemlerin devam edeceği ve maliye politikasının sıkılaştırılacağı öngörümüze ek olarak küresel büyümeye ilişkin olumsuz resim faiz arttırımlarının Eylül ayına ötelenebileceği tezimizi destekliyor. Haziran ayında yıllık enflasyonun gerilemesi MB’ye bir süre daha zaman kazandırabilir. 2011 için 100 baz puanlık faiz arttırım beklentimizi koruyoruz.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Alman bankaları Yunanistan konusunda anlaştı

Alman bankaları, Yunanistan'ın borçlarının uzatılması konusunda hükümetle anlaştı

Kapat