Bir Darbe de S&P’den İspanyol Bankalarına

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu   Standard and Poor’s (S&P), 10 İspanyol bankasının kredi notunu düşürdü.          
 

Kuruluştan yapılan açıklamada, 9 Kasım’da yayımladığı yeni kriterleri   çerçevesinde 10 İspanyol bankasının kredi notlarının düşürüldüğü, kredi not   görünümlerinin ise ”negatif” olarak belirlendiği bildirildi.          
 

Söz konusu bankaların CaixaBank, Bankia, Banco Popular, Bankinter, Banco   de Sabadell, Caja de Ahorros y Pensiones de Barcelona, Ibercaja Banco, Caja de   Ahorros y Monte de Piedad de Gipuzkoa y San Sebastian (Kutxa), Bilbao Bizkaia   Kutxa (BBK) ve Banco Financiero y de Ahorros olduğu kaydedildi.          
  

Standard & Poor’s, 6 Aralık’taki açıklamasında, aralarında ”AAA” notuna   sahip Almanya, Avusturya, Finlandiya, Fransa, Lüksemburg ve Hollanda’nın da yer   aldığı Avro Bölgesi’ne üye 15 ülkenin uzun vadeli kredi notlarını indirebileceği   uyarısında bulunmuştu.          
 

Kuruluş, benzer uyarıyı bölgenin bankacılık sektörü içinde yapmıştı.          
  

Avrupa Bankacılık Otoritesi (EBA), aralarında Banco Popular, Bankia ve la   Caixa bankalarının da bulunduğu İspanya’nın en büyük beş bankasının krizle   mücadele edebilmek için 26,17 milyar avro sermaye artırımına ihtiyaç olduğunu   vurgulamıştı.    

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Global Menkul: 52.500 Üzerinde Bir Kapanış Önemli

Yıl sonuna kadar 48.500’e geri çekilme riskimiz devam etmektedir. Şu anda yaşadığımız, olağan düşüşlere iyi gelen veriler ile verdiğimiz tepkilerdir....

Kapat