Big Brother Is Watching You

Soygunlar artınca bankalar alarma geçti. Sanal takip sistemiyle, en riskli şube ve personel ayrı bir sınıflandırmaya tabi tutuluyor. Ani hesap hareketleri izleniyor. Bankalar personel kaynaklı soygunların önüne geçmek için sanal takip sistemi kuruyor. Müşteriler ve banka çalışanları ‘big brother’ (büyük ağabey) izleyecek. Hesaplardaki ani bir hareketlenme olduğunda bilgi işlem sistemi kırmızı alarm verecek. Böylece soygun mu yoksa müşterinin kendi isteğiyle mi işlem yapıldığı anında kontrol edilebilecek. Çok yüklü borcu olan banka personeli de “riskli grup” listesinde yer alacak.

 
BANKALAR ALARMDA

 
Geçtiğimiz günlerde Diyarbakır’da bir banka çalışanının yaptığı 2 milyon dolarlık soygun, bardağı taşıran son damla oldu. Ziraat Bankası, Halk Bankası, Yapı Kredi Bankası’nın aralarında yer aldığı bankalar güvenlik önlemlerini artırırken, personel suistimallerini de izleyecek özel yazılım sistemi kurdurdu. Bu sistem sayesinde şubeler ile personelin risk hesaplaması yapılıyor. En riskli şubeler ve personel ayrı bir sınıflandırmaya tabi tutuluyor. Buradaki hesap hareketleri anlık takip ediliyor. Son üç-dört yıldır hiçbir işlem yapılmayan bir hesapta hareket olduğu anda sistem kırmızı ışık yakarak alarm veriyor.

 
ANİ HAREKETE İZLEME

 
Sermeye Piyasası Kurumu, Merkez Bankası, Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ve İMKB’ye bilgi teknolojisi ve yazılım desteği veren KOMTAŞ, Ziraat Bankası’nın personel suistimallerini izleme sistemini de kurdu. K O M T A Ş Bilgi Yönetimi Genel Müdürü Yüksek Çomak, bu sistem sayesinde hesaplardaki ani hareketlenmenin anlık izlenebildiğini belirterek, şu bilgileri verdi: “Ziraat Bankası şu anda bu sistemi kullanıyor. Bütün işlemler denetim sisteminden geçiyor. Personel, şube risk hesaplaması yapılıyor. Listede riskler kategorilere ayrılıyor. Usulsüz herhangi bir işlem yapıldığında sistem alarm veriyor. Örneğin A şahsına ait bir hesap bir yıldır hareketsiz duruyor. Birden hareketleniyor. Bu paranın izi sürülüyor. Herhangi bir suistimal olduğunda aynı gün tespit edilebiliyor.”

 
UNUTULAN HESAPLAR
 

Son 3 yılda bankalarda unutulan para miktarının yaklaşık 75 milyon liraya ulaştığına dikkat çeken yetkililer, özellikle bu hesapların boşaltılmasına yönelik usulsüz işlemlerle karşılaşıldığına dikkat çekiyorlar. 10 yıl içinde aranmayan” paralar zaman aşımına tabi oluyor.

 
BİG BROTHER NEDİR?

 
1950 yılında ölen İngiliz romancı George Orwell, geleceği hayal ederek yazdığı “1984″ adlı bilimkurgu romanında herşeyi görebilen ve herşeyden haberdar olan tek bir yöneticiden yani Big Brother’dan (Büyük Ağabey) bahseder. Kitabın slogan cümlesi de “Big Brother is watching you” dur (Büyük Ağabey sizi izliyor). Yazar, Big Brother ile soğuk savaş dönemindeki SSCB tipi rejime gönderme yapmaktaydı. Big Brother insanlığı gözlüyor, dinliyor, yönetiyor ve cezalandırıyordu.   (Sabah)

 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Proton’u Patronu Hortumladı

Ekonomik kriz içindeki Yunanistan’da ilk kez bir banka devletleştirildi. Yunanistan’da en büyük hissedarının 51 milyon Euro hortumladığı iddia edilen ve...

Kapat