Beyaz Saray Temerrüt Önleme Çalışmalarına Başladı

 

Borç sorunu olan bir tek AB değil ki?  Japonya’nın 200 milyar doları aşacak deprem onarım masraflarını nasıl karşılayacağı hala belli değil.  Başbakan Kan’ın Ağustos ayında görevi bırakacak olması, analistleri belirsizliğe sevkediyor.  Harcamalar ya ek vergi ya da ek borçlanma yoluyla finanse edilebilir.  Eğer ikinci yol seçilirse, Japonya’nın kredi notu bir kez daha düşürülebilir.

Acil tehlike ise ABD Hazine Bakanı Geithner’in 2 Ağustos’dan itibaren federal hükümetin Kongre tarafından belirlenen borçlanma limitine erişip, artık ödeme yapamayacağı uyarısı.  AB’nin Yunan Kriziy’le bir türlü başedemediği algılamasının yaygınlaştığı Temmuz’un sıcak günlerinde, ABD’nin de geçici olarak borç servisini askıya alması, yani “teknik temerrüte” düşmesi, piyasalarda sonbahara kadar sürecek panik atakları tetikleyebilir.

ABD’den gelen haberlere göre, Geithner Cumhuriyetçiler ve Demokratların bütçe tasarruf paketi ve federal hükümetin borçlanma limiti üstüne anlaşamaması halinde gizli  B Plan’ı hazırlıyor. Planın temelinde Anayasa’nın 14cü Maddesi’nin Başkan’a verdiği “ABD kamu borcunun ödenmesini sağlama“ görevi yatıyor.  Bazı uzmanlara gör, bu görev, Obama’nın federal borçlanma limitini göz önüne almaksızın borç ödemelerini devam ettirme emrini verebileceğinin kabulü. 

Obama bugün Kongre’nin Cumhuriyetçi ve Demokrat liderleri ile görüşecek, uzlaşma yollarını arayacak.  Son gelen haberlere göre, Demokratlar kendi seçmenleri için çok önemli olan devlet emeklilik ve sağlık programları Medicare, Medicaid ve emekli aylıklarında bir miktar kısıntıyı kabul edebilir. En taze gelişme ise Minnesota Cumhuriyetçi Senatör’ü Kyl’ın partinin bir miktar vergi veya “gelir” artışına razı olabileceği yönünde açıklaması.

Wall Street hala 2 Ağustos’a kadar çözüm, ya da başka yollarla  borç servisinin sürdürüleceği beklentisi ile pozisyon alıyor.  Eğer bu beklentiyi bozacak gelişmeler olursa; ABD de bazı AB ülkeleri  gibi iflas riski kapsama alanına girebilir. Ama, ABD Hazine bonosu ve tahvillerinin bu olasılığı hiç fiyatlamadığını kaydedelim.

Atilla Yeşilada

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
M.Uğur Civelek: Enflasyon Fobisi Olan Güçlüler Lobisi

Sürdürülebilir olmayan eğilimlere kayıtsız kalınmasının yarattığı olumsuzlukları, kısa vadeli fark edilmeye yan tesirler nedeniyle giderek güçlenen yozlaşmaya sıklıkla dile getiriyoruz,...

Kapat