Beyaz Saray’dan Da Seçim Tahmini Geldi

Hayda, şimdi de Beyaz Saray seçim tahmini yaptı.  Hem de AKP bu sonuçları hiç beğenmeyecek. İşte Cumhuriyet Gazetesi’nin haberi:

Cumhuriyet’ten Leyla Tavşanoğlu’nun haberi:

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Frank Ricciardone’nin “Bu söylenenler efsane, yalan. Biz bütün gücümüzle Türkiye’ye terörle mücadelesinde destek veriyoruz” tepkisini göstermesi ise muhatabım tarafından, “Büyükelçimiz Ankara’da görevini yapıyor” olarak yorumlanıyor. Tam da Beyaz Saray’ın karşısındaki Washington Otel’de yaptığımız görüşmede, üst düzey ABD’li yetkili 1 Mart tezkeresiyle birlikte ciddi krize giren ikili ilişkilerin bugününü şöyle değerlendiriyor:

‘Artık mağdur değiller’

“2003’e kıyasla ilişkiler daha iyi. Ancak Başbakan Erdoğan artık eskisi gibi davranmıyor. Deyim yerindeyse kendine güveni çok büyük boyutlara ulaşmış görünüyor. Önünüzde bir genel seçim var. Bu seçimler 2002 ve 2007 seçimlerinden çok daha farklı. Çünkü Başbakan Erdoğan ve AKP 2002 ve 2007 seçimlerine kendilerinin sürekli mağdur edildiği söylemiyle girmişti. Ama artık mağdur değiller. Türkiye’de bütün kurumları kontrolleri altına aldıklarına göre hâlâ nasıl mağdur olduklarını iddia edebilirler? O nedenle 12 Haziran seçimleri eskilerden çok daha farklı olacak.” Muhatabıma 12 Haziran seçimleri sonuçları konusunda bir tahminde bulunup bulunmayacağını soruyorum.

‘MHP barajı geçer’

İşte aldığım yanıt: “Öncelikle, AKP, hedefi olan 367 milletvekili çıkaramayacak gibi görünüyor. Çünkü AKP’nin oy oranı doyuma ulaştı. Alabilecekleri tavan oran 2009 yerel yönetim seçimlerindeki yüzde 38’dir. Yine birinci parti çıkacaklarını tahmin ediyorum. Buna karşılık CHP giderek yükselişte görünüyor. Şu anda yüzde 25-30 bandında olduklarını tahmin ediyorum. Ama seçimler yaklaştıkça bu oran daha netleşecektir. CHP’nin yeni liderliği iyi işler yapıyor. Washington’a gelen parti heyeti de burada bir hayli sempati topladı. Öte yandan MHP’nin de bir baraj sorunu olduğunu düşünmüyorum

GENAR Anketi

Bizim elimizdeki son resmi anket ise GENAR’dan.  13-16 Mayıs’da yapılan taramaya göre, son durum şöyle:

AKP:  %48

CHP:  %25.8

MHP:  %10.8

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Teknopark Projesine İlgi Yoğun

2 milyon 500 bin metre karelik alanda kurulan ‘Teknopark İstanbul’ projesine ilgi yoğun. 2023′e kadar gerçekleştirilmesi planlanan proje için 1...

Kapat