Bernanke: QE3 ŞİMDİLİK Yok

Fed Başkanı Ben Bernanke, Jackson Hole´da düzenlenen yıllık toplantıda yaptığı konuşmada piyasa beklentilerini karşılamadı.

Bernanke, Merkez bankası başkanları ve ekonomistlere yaptığı konuşmasında, Fed´in ekonominin toparlanmasına destek için ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduğunu söyledi ancak yeni parasal gevşeme programı sinyali vermedi.

Bernanke, ekonomide toparlanma hızının beklenenin altında gerçekleştiğini söylerken krizden çıkışın beklenenden çok daha kırılgan olabileceği uyarısında bulundu.

ABD Merkez Bankası, daha güçlü toparlanma için gerekli araçları devreye sokmaya hazır olduğunun mesajını verdi.

Bernanke’nin konuşmasında, “Finansal stres ABD ve dünya genelinde büyümeyi olumsuz etkiliyor” ifadesini kullandı.

Bernanke aynı zamanda, “Enflasyonun gelecek çeyrekler boyunca yüzde 1 veya altında olacak. Fed’in elinde daha fazla canlanma oluşturacak araçlar var. Ekonomik iyileşme zaman alacak. Büyüme oranları işsizliği düşürmek için yeterli değil” dedi.

Bernanke’nin konuşmasında Eylül ayında yeni bir toplantı gerçekleştirileceği ve bu toplantıda ekonomik canlanma için nelerin yapılabileceği tartışılacağı belirtildi.

Fed’in Eylül ayında iki kez toplanacağını, ikisinde de canlanma için gerekli adımların konuşulacağı belirtildi.

Bernanke’nin konuşmasında, “Avrupa’daki borç krizi, ABD’deki borç tavanı limiti tartışmaları ve kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s’un ABD’nin notunu AAA’dan AA+’ya indirmesi büyümeyi etkiledi”

dedi.

Bununla birlikte, emtia fiyatlarındaki düşüşün, tüketim harcamalarını tetikleyeceğine de dikkat çekildi

Kriz Kahini Nouriel Roubini ise Twitter hesabından gönderdiği iletide, “Fed piyasaları hayal kırıklığına uğrattı” dedi.

İş Yatırım Menkul Değerler’den Şant Manukyan, “Fed’den bir şeyin gelmeyeceği konusundaki beklentiler karşılandı. Fed kapılarını kapatmış değil. Ancak şu anki faaliyetlerine bakıldığında Fed’in böyle bir şeye ihtiyaç duyulmadığını düşündüğü görülüyor” dedi.

Erste Securities İstanbul Genel Müdürü Erkin Şahinöz, “Fed, küresel ekonomide üçüncü parasal genişleme paketini son çareye kadar, bu yönde kuvvetli bir görüş oluşmadığı sürece üçüncü parasal genişlemeyi başlatmayacak gibi görünüyor. Ancak piyasaları rahatlamak için de geleceğe yönelik mesajlar veriyor” dedi.

ABD BORSALARI ÖNCE DÜŞTÜ SONRA YÜKSELDİ

Fed’in açıklamaları ise yatırımcıları memnun etmedi. Avrupa ve ABD borsaları açıklama sonrasında değer kaybetti. Dow Jones yüzde 1.5, Nasdaq yüzde 1.2, S&P 500 ise yüzde 1.6 değer kaybetti. Ancak tepki satışları sonrasında Wall Street endeksleri % 1 üzerinde değer kazandı …

Uzmanlar, borsalardaki hareketin, yatırımcıların Fed’den somut bir çözüm beklemediğinin göstergesi olduğunu söyledi.

İçerde ise, İMKB yüzde 1.22 yükselerek, 53,615 puana çıktı.

Bernanke’nin açıklamalarının ardından dolar euro karşında değerlendi.

Parite, 1.43 seviyesinde işlem görüyor.

Altının onsu ise gün içindeki en yüksek seviyesi olan 1,794 doları gördü.

Hulya Kayıkçı

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Düzeltme İşaretleri Beklentimizle Uyumlu

TÜİK’in açıkladığı Temmuz ayı dış ticaret verilerine göre bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %24 artan ihracat 11,9 milyar dolar,...

Kapat