Bernanke: Gerekirse Ek Tedbirler Alırız…!

ABD Kongresi’ne yılda iki kez sunduğu para politikası raporu çerçevesinde Bernanke, Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde konuştu ve milletvekillerinin sorularını yanıtladı.
 

Yüksek gıda ve yakıt fiyatları gibi geçici faktörlerin ekonomiyi yavaşlattığını belirten Bernanke ancak bu faktörlerin yılın ikinci yarısında hafiflemesinin ve ekonomik büyümenin hızlanmasının beklendiğini dile getirdi. Bernanke, yine de tahminler yanlış çıkarsa Fed’in ek tedbirler almaya hazır olduğunu kaydetti.
 

Son dönemdeki ekonomik zayıflığın beklenenden daha kalıcı olması ve deflasyonist risklerin yeniden ortaya çıkabilmesi ihtimalinin sürdüğünü belirten Bernanke, bu nedenle ek politika desteğine ihtiyaç olabileceğine işaret etti. Bernanke, Fed olarak bu konuda gerekli imkanlara sahip olduklarını ifade etti. Bernanke, ekonomik gelişmelerin, para politikası ayarlamasının uygun olacağına işaret etmesi halinde, Fed’in buna yönelik harekete geçmeye hazır olmayı sürdürdüğünü kaydetti.

 
Yüksek enerji ve gıda fiyatlarınca kışkırtılan enflasyonist baskıların Fed’in beklediğinden daha kalıcı olabileceğine işaret eden Bernanke, fiyatların düşmemesi halinde, Fed’in şu an için tasarlanandan daha hızlı şekilde faiz oranlarını yükseltmeye başlamaya hazır olacağını bildirdi. Bernanke, ekonomik aktiviteyi bastıran geçici şoklar etkisini yitirdiğinde, istihdam yaratımı ve daha güçlü ekonomik aktivitede yansımasını sağlayan politika uyarlamasının etkilerini tekrar görmeyi beklediklerini bildirdi.
 

ABD’deki borç kriziyle ilgili olarak da Bernanke, ABD’nin borçlanma limitinin yükseltilmemesi ve borçlarını ödeyemez duruma gelmesi halinde, bunun büyük bir kriz yaratabileceğine, küresel ekonomik toparlanmaya oldukça zararlı etkiler verebileceğine ve ABD’nin kredi notlarının düşmesine neden olabileceğine dikkati çekti.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
14 Temmuz 2011 LiderForex Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Yunanistan'ın kredi notunu üç kademe indirerek B+'dan CCC'ye çekti. Kuruluş, not indirimine gerekçe...

Kapat