Bernanke Açıklaması Moralleri Bozdu

ABD ekonomisinde hızlı güç kaybını seyredip de Haziran sonunda “QE3” yani ek para basma dönemi başlıyor diyenler, dün akşam Fed Başkanı Bernanke’nin konuşmasından sonra hayal kırıklığına uğradı: Haziran’dan sonra da bilançosunda vadesi gelen senetleri yerine koyacak olan Fed, herhalde faiz ödemelerini de bilanço büyütmekte kullanacak.  İlk faiz artırımı da beklendiği gibi 2102 başında değil, ortalarında hatta, sonlarına doğru gelebilir.  Ama, yeni para basma yok.  Bunun yerine Fed guvernörleri Kongre’den destek bekliyor. Bütçe çalışmlarının bir an önce bitirilmesi ve mümkünse 5-6 trilyon dolar olarak planlanan 10 yıllık bütçe kesintisi planının biraz gevşetilmesinin yönetime telkin edildiği söyleniyor.

Ancak, Bernanke şoku Asya’dan sonra şimdi de Avrupa’yı sarsıyor. İstanbul saati ile 11:30’da Stoxx50’de kayıp %1’i aştı.  Avrupa’da  Yunan kredi paketinin henüz tamamlanmamış olması da tedirginlik yaratıyor. Asya’da ise MSCI Asya-Pasifik Endeksi günü %0.3 kayıpla kapattı.  Nikkei225 ise %0.07 değer kazandı. 

İstanbul’da İMKB-100 hala şoklara güçlü direnç gösteriyor.  Kayıp sadece %0.45.  Ama, TL döviz sepetine karşı yine %0.3 kadar değer yitirdi.  DİBS faizi %9’un biraz altında tutunurken, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in gerekirse cari açığa karşı ek tedbir alınabileceği söylemi biraz iyimserlik yarattı.  Banka karlarında yavaşlama ise  yukarı ivmeyi frenliyor.

Atilla Yeşilada

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Türkiye 2011-2013 Döneminde Yüzde 5.5 Büyür

Dünya Bankası tarafından bugün yayınlanan Global Ekonomik  Görünüm raporunda, bölgesinin ikinci büyük gelişmekte olan ekonomisi olan Türkiye’nin 2011-2013 döneminde ortalama...

Kapat