Berlusconi: Piyasalar Gücümüzü Dikkate Almamaktadır

İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, ülkesinin   yaşadığı borç sorunu ve düşük büyüme hızına ilişkin parlamentoda yaptığı konuşmada, ülkesinin güçlü siyasi bir yapısı olduğunu belirterek, “Piyasalar   gücümüzü dikkate almamaktadır” dedi.

 
İtalya Başbakanı Berlusconi, yaklaşık 35 dakika süren konuşmasında,   Temsilciler Meclisi’nde parlamenterlere, ülkesinin içinde bulunduğu sıkıntılı   ekonomik durumla ilgili bilgi verdi.
 

İtalya’nın güçlü bir siyasi yapısı olduğunu belirten Başbakan, 80 milyar   avroluk tasarruf paketini geçirdiklerini ve bu paketin Cumhurbaşkanı Giorgio   Napolitano tarafından onayladığını anlattı. Piyasalardaki gerilimin kendi ülkelerine de yayıldığını ifade Berlusconi,   “Piyasalar gücümüzü dikkate almamaktadır” diyerek, piyasalara yüklendi.
 

Berlusconi İtalyan bankalarının bugün sağlam olduğunu, İtalya’nın temel   gücünü, istikrarlı bir bankacılık sistemi olduğunu, özel sektörün düşük borçluluk   düzeyinde olduğunu bilmeyen yatırımcıların baskısıyla İtalya’nın borçlanma faiz   oranlarının yükseldiğini bildirdi. Berlusconi, İtalya’nın güçlü bir ticaret   ruhunun bulunduğunu kaydetti.
 

Berlusconi konuşmasında, ekonomideki borç ve büyüme hızındaki düşme   sorunu nedeniyle ekonomi Bakanı Giulio Tremonti tarafından hazırlanan ve geçen ay   senato ile parlamentodan geçirilen tasarruf paketinin Avrupa Birliği’nin ve   uluslararası gözlemcilerden onay aldığını hatırlattı.

 
Bugüne kadar az şey yapmadıklarını ancak halen yapmaları gereken şeyler   olduğunu dile getiren İtalya Başbakanı, “Piyasaların gelişmesine cevap   verebilecek acil bir plana, yatırım için daha fazla kaynak serbest bırakmaya   ihtiyacımız var. Hükümet ve parlamento kısa süre içinde vergi reformunu hayata   geçirmelidir” dedi.
 

Başbakan, yarın sosyal örgüt liderleriyle bir araya geleceğini   bildirerek, “Sivil toplum örgütlerinin pozitif ve sorumlu çağrılarına üzerine   hükümet, yarın ekonomik büyüme ve işsizlikle ilgili ulusal bir plan sunacak ve   bunu yapmak için bu sosyal örgütlerle birlikte çalışacaktır” diye konuştu.
 

İtalyanlara güçlü bir ülke sunacağız” diyen Başbakan Berlusconi,   hükümetinin 2013′teki seçimlere kadar çalışmalarını tamamlamak istediğini ifade   ederek, sözlerini tamamladı. Bu arada, Berlusconi’nin konuşması sırasında, iktidar ortağı Kuzey   Birliği Partisi lideri Umberto Bossi’nin oturuma katılmaması dikkati çekti.
 

Başbakan Berlusconi, parlamentodaki konuşmasının ardından muhalefet   liderlerinin eleştirilerini dinledi. Başbakanın akşam saatlerinde de Senato’ya   bilgi vereceği kaydedildi. Ana muhalefetteki Demokrat Parti’nin lideri Pierluigi Bersani ise   Berlusconi’nin meclisteki konuşmasından önce ülkenin yeni bir politikaya ihtiyacı   olduğunu savundu.
 

Avrupa Komisyonu Başkanının, bugün öğleden sonra yaptığı açıklamada,   İtalya ve İspanya’da ülke tahvil piyasalarındaki gelişmelerin derin bir endişe   kaynağı olduğunu belirtmişti.
 

Berlusconi’nin konuşmasını borsanın etkilenmemesi için kapanış saatine   göre ayarladığı belirtildi.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
4 Ağustos 2011 Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Gecikmeli olarak başladığı tatilini yarıda keserek Madrid'e dönen İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero gün boyunca toplantılar yaptı. Zapatero,...

Kapat