Berlusconi gitti, kavga bitti….mi?

 

 

İtalyan Başbakanı Berlusconi Cumartesi akşam saatlerinde istifa etti.  Yerine eski AB Komisyonun’da 2 ayrı komiserlik görevi üstlenen  Mario Monti’nin getirilmesi bekleniyor. İtalya’da Alt Meclis de Senato’dan sonra bazı reform yasalarını onayladı, ancak bunlar yetersiz.

 

Mario Monti’yi hem hükümet kurmada, hem de ülkeyi temerrütün eşiğinden kurtarmada çetin engeller bekliyor.  Ne iktidar koalisyonunun ortakları, ne de muhalefet şartsız destek vadetmiyor.  Monti’nin yeni bütçe kesintileri yapması şart, bunlar IMF tarafından denetlenecek.

 

Papandreu’nun ardında Berlusconi’nin istifası ile, piyasalar istediklerini elde ettiler.  Ama, bu kadarla yetinecekler mi?  Bir çok uzmana göre piyasalar daha da fazlasını görmeden Portekiz, İspanya, İrlanda, İtalya ve Yunan (PIIGS) tahvillerine saldırıyı kesmeyecek.

 

Yatırımcıların ilk talepi AB Kurtarma Fonu EFSF’nin derhal operasyonel hale getirilmeis olacak.  Ardından, Çin gibi reserv fazlası ülkelerden yatırım alarak ikinci bir fon (SPIV) da devreye sokulacak.  Toplam varlık değeri 1 trilyon Euro civarında olması beklen  EFSF ve SPIV’in piyasaları tatmin etmesi bekleniyor:

 

EFSF’nin kurulması ve  SPIV vasıtası ile yeniden kaldıraçlandırılmasına parael, Yunan tahvilleri tutan bankalarla %50 tenzilat içeren SWAP anlaşması imzalanması şart.  Son haberlere göre nerdeyse tüm alacaklı bankalar swap şartlarını kabul etti.

 

Eğer bu iki önlem de piyasaların İtalya başta PIIGS ve hatta Fransız  tahvillerine saldırılarını durdurmazsa, geriye tek çare kalacak:  Avrupa Merkez Bankası’nın çok geniş çaplı bir kurtarma operasyonu kapsamında piyasalardan tahvil toplayarak yangını söndürmesi.  Ancak, bu işlem kamu borcunun paray çevrilmesi (monetizasyon) anlamına geliyor. Halen yürürülükte olan AB anlaşmaları böyle bir operasyona izin vermediği gibi, Almanya gibi güçlü Kuzey üyeleri de çok karşı.

 

Eğer AB kısa süre zarfında krizine çözüm bulmazsa, PIIGS dışında Fransa, Belçika, Kıbrıs Rum Kesimi gibi ülkeler ve bir çok banka da temürrüt riski ile karşı karşıya kalabilir.  Kıtanın resesyona girmesi ise şimdiden kesin.

 

Ömüt biteri AB’de kriz bitmez demişler.

 

 

Atilla Yeşilada,

ayesilada@gmail.com

 

 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Bir “Cin” Fikir Daha: “Şark Hizmeti” Geri Geliyor

    Değerli hükümetimizin çok daha değerli kabine üyelerinin kamuda reform çabalarını takdir ediyoruz. Fakat Cumartesi mesaisi gibi 20 yıl...

Kapat