Benzine artık zam yok

Üç haftada benzine üç zam gören vatandaşa iyi haber…

Akaryakıt fiyatlarına 3 haftada 3 kez zam gelmesi, `Yine zam gelir mi?` beklentisi yarattı. Ham petrol fiyatları İran ve ABD arasındaki gerginlik nedeniyle 2 ayda 110 dolardan 125 dolar seviyesine yükselirken, rafineriler de bu artışı belirli aralıklarla yaptıkları zamlarla pompa fiyatlarına yansıtmaya başladı.

Akşam`ın haberine göre Türkiye`de benzinin fiyatını belirleyen kuruluş olan Tüpraş, 9, 19 ve 29 Mart tarihlerinde 8-10 kuruşluk zamlar yaparak yükselen petrol fiyatlarının oluşturduğu maliyeti tüketiciye yansıttı. 29 Mart`ta yapılan ve 8-10 kuruş arasında değişen kuruşluk zammın ardından 4.62 olan 95 oktan kurşunsuz benzinin 4.69 liradan satılmaya başlandı. Böylece Türkiye, Norveç`in ardından en pahalı benzin satan ikinci ülke olma unvanını korudu. Tüpraş`ın fiyat ve maliyet girdilerini gözlemleyen EPDK yetkilileri, `Tüpraş son yapılan zamla şu aşamada payını artırmış durumda. Son oluşan fiyatlar ışığında rafineriden kaynaklanan bir zam ihtiyacı söz konusu değil` diyerek kısa sürede yeni bir zam olmadığının müjdesini verdi. Ancak dolar kuru ve petrol fiyatlarında oluşacak bir yükselişin yeni zamları gündeme getirebileceğini de belirtiyorlar.

ELEKTRİK ZAMMINA ÇÖZÜM ARAYIŞI SÜRÜYOR

ELEKTRİĞE zam yapılacağı beklentisiyle gözler EPDK`nın iki gündür süren kurul toplantısında. Ancak dün akşam da zam kararı çıkmadı. Yetkililer, toptan elektrik satışı yapan TETAŞ`ın yüzde 10 zam talebini Enerji Bakanlığı`na ilettiğini ancak Bakan Yıldız`ın henüz bir karar vermediğini belirtiyor. Bürokratlar, `Hükümet zam istemiyor. Bir sonraki değerlendirme 1 Temmuz`da. Vatandaş üç ay daha rahat diyebiliriz` yorumunu yapıyorlar.

PARÇA PARÇA ZAM

TÜRKİYE, EPDK`nın aldığı karar doğrultusunda benzinde Akdeniz ülkelerindeki fiyatları baz alıyor. İspanya, Fransa, İtalya ve Yunanistan`ın dahil olduğu Akdeniz pazarında mart ayında fiyatlar yükseldi. 5-9 Mart haftasında 95 oktan kurşunsuz benzinin tonu Akdeniz piyasasında 1,117 dolarken, 12-16 Mart haftasında 1,136 dolara yükseldi. 19-22 Mart`ta ise 1,130 dolara düştü. Uzmanlar, Türkiye`de fiyatların aynı seviyede hareket ettiğini ancak çok hızlı bir yükseliş olmaması için Tüpraş`ın bu zammı bölümlere ayırdığını belirtiyor.

SEKTÖRÜN ELİ KOLU BAĞLI

AKARYAKIT sektöründen bir yetkili de `Maalesef son zamlar, dünya piyasalarındaki yükselişin yansıması, sektörün yapabileceği bir şey yok. 2 ayda oluşan 15 dolarlık artışın maliyetinin tamamının pompa fiyatına yansıdığını söyleyebiliriz. Brent petrol 130 dolara çıkmadığı sürece yeni bir zam yapılmaz` dedi.

Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Lider Forex​: EUR/USD’da Haftalık Kapanış Çok Önemli…

EUR/USD ANALİZ   İspanya’nın yeni Başbakan Mariano Rajoy’un önceden”çok sıkı” olacağını belirterek uyardığı ve 1978′den bu yana ülkeningördüğü en sıkı...

Kapat