Belirgin Riskler, Belirsiz Gelecek

Merkez Bankası (MB) Eylül ayı enflasyon rakamlarına ilişkin açıkladığı Aylık Fiyat Gelişmeleri Raporu’nda, kısa vadede bizim görüşlerimizle paralel ama orta vadede bize göre daha iyimser bir resim çizdi.
 

Zayıflayan TL’nin çekirdek göstergelerin yükselmesindeki rolünün altını çizen MB, enflasyonun sene sonuna kadar artmaya devam edeceği tezimizi de destekliyor.

 
Aylık bazda baktığımızda, gıda grubundaki baz yılı etkisiyle yıllık fiyat artışlarının sınırlandığını görüyoruz. Ekim ayında da benzer bir etkiyi göreceğiz. Fakat yılın son iki ayında gıda grubu fiyatları yıllık bazda yükselecek.

 
Ekim ayında doğalgaz ve elektrik fiyatlarındaki artışın etkilerini de göreceğiz. Bu iki üründeki zamların yıllık tüketici enflasyonunu 0,5 puan yarım çekmesi bekleniyor.

 
Aylık gerçekleşmelerden bir adım uzaklaşıp yıllık tabloya baktığımızda, TÜFE’deki değişimin bir önceki yılın aynı dönemine göre 3 puan aşağıda olduğunu görüyoruz. Fakat temel mal grubundaki fiyat artışlarının hız kesmemesi, dikkat edilmesi gereken bir nokta.

 
TL’deki zayıflık fiyat dinamiklerini tehdit etmeye devam ediyor. Kurdan enflasyona geçişkenliğin önceki yıllara göre daha sınırlı olduğu konusunda MB ile aynı fikirde olmakla birlikte, kur kaynaklı fiyat artışlarının ikincil etkileri konusunda daha endişeliyiz..Hizmetler grubunu bu açıdan daha yakından takip etmekte fayda var.

 
Bu nedenle tüketici enflasyonun bu sene belirsizlik bandının bir miktar üzerinde gerçekleşeceğini, önümüzdeki yıl sonunda da belirsizlik bandının üst sınırına yakın bir seviyede olacağını düşünmeye devam ediyoruz. Kısacası, önümüzdeki yıl için MB’nin iyimserliğini paylaşmıyoruz.

 
Yine de bu resim, MB’nin para politikası duruşunda bir değişikliğe işaret etmiyor. Kısa vadede MB’den bir faiz indirimi beklemiyoruz. Buna karşın, TL ve/veya yabancı para yükümlülükler üzerindeki munzam karşılık oranlarının indirildiğini görebiliriz. Önümüzdeki dönemde yurtdışı gelişmelerin ekonomik aktivite üzerindeki etkileri ve TL’nin izleyeceği seyir MB açısından önemli olacaktır.
   

Burcu Ünüvar

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: 4 Ekim 2011 Akşam Analizi

EUR/USD ANALİZ Yunanistan'da hükümetin, 30 Bin kamu çalışanının kızağa alınmasını da içeren ek kemer sıkma önlemlerine gitmeyi planlamasına karşı protesto...

Kapat