Beklentileri Göz Ardı Etmemek Gerek

Merkez Bankası (MB) Eylül ayının ilk beklenti anketin sonuçlarını açıkladı. Anketin geneli, beklentilerin üzerinde gelen Ağustos ayı enflasyon gerçekleşmelerinin izlerini taşıyor.

 
Detaylara bakıldığında yıl sonu enflasyon beklentisinin art arda üç anket dönemi boyunca yükselerek %7,21’den %7,24’e çıktığını görüyoruz. Mod rakamı %7’de sabit. 12 aylık dönemde enflasyon beklentisi %6,77’den %6,83’e yükselirken (mod %7’de sabit), 24 aylık dönemde mod seviyesi %6’dan %6,5’e, ortalama rakam ise %6,27’den %6,34’e çıkıyor
 

Risk göstergelerinin yükselişi enflasyon cephesindeki endişeleri belirginleştiriyor. Zayıf TL’den geçişkenlik kısa vadede enflasyon üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturmaya devam ettikçe önümüzdeki dönemde beklentilerde daha dalgalı bir seyir görebiliriz.

 
Faiz beklentileri cephesinde yeni bir renk yok. Katılımcılar 3 aylık vadede politika faizinin sabit kalacağını öngörüyorlar. 6 aylık vadede durum çok net değil. Ortalamalara bakıldığında katılımcıların politika faizinin sabit kalmasını bekledikleri görülüyor ancak mod rakamına bakıldığında 25 baz puanlık bir indirim beklentisi söz konusu. 12 ve 24 aylık vadede anket katılımcıları sırasıyla 50-75 ve 100-125 baz puanlık arttırım bekliyorlar.
 

Enflasyon cephesinde göze çarpan nokta katılımcıların görece daha temkinli ve endişeli olmaları. Bu duruş, MB’nin görülebilir bir gelecekte enflasyon hedeflerini tutturamayacağına ancak güven aralığı içerisinde kalabileceğine ilişkin beklentimize yakınsayan bir resim ortaya koyuyor.

 
Kur cephesinde önümüzdeki 12 aylık dönemde TL’de sınırlı bir düzeltme bekleniyor. Küresel bazda resesyon endişelerine rağmen 2012 yılına ilişkin büyüme beklentilerinin %4,4’te sabit kaldığı görülüyor. İlgili yıla ilişkin beklentilerin önümüzdeki anket dönemlerinde aşağı yönlü güncellendiğini görebiliriz.

 
MB’nin hesaplarına göre, TL’deki son hareketin enflasyon üzerinde yaratacağı baskının 2 -2,5 puanı rakamlara yansıdı ve 1 puan daha yansıması bekleniyor. Kısa vadede bu etkiyle artan enflasyon, beklentileri yukarı taşıyacaktır. Ancak MB, bir yıl içerisinde çıktı açığının genişleyeceğini ve TL’nin değer kazanacağını öngörüyor. Bu varsayımlara dayanarak 2012’de enflasyonun düşeceğini öngören MB, para politikasını şekillendirirken piyasanın yüksek beklentilerinden ziyade kendisinin görece daha olumlu olan enflasyon senaryosuna ağırlık verecektir. Şimdilik.

Burcu ÜNÜVAR

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Sanayide İstihdam Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), sanayide istihdamın bu yılın ikinci döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,3 artış gösterdiğini bildirdi....

Kapat