Beklentiler Uyuştu

TCMB Enflasyon raporunda , 2012 enflasyon tahmininin orta noktasını %5,2’den %6,5’e ve petrol tahminini de 100 usd’dan 110 usd’a yükseltirken, kredilerin yıllık büyümesinin de %15 seviyelerinde gerçekleşmesini beklediğini açıkladı. Bu beklentilerindeki veriler piyasa beklentilerine çok yakın dolayısıyla artık Merkez nasıl böyle bir set düşünür tezleri artık gündemden net şekilde düşmüştür.

  

TCMB cari açık sorununu ise aşırı borçlanma olarak algılamaya devam etmekte. Makul olanlar kredi artış hızının seviyesi, ithalat artış hızının seviyesi , bir de mevduat artışıne uyumlu oldu mu kredi artış hızı geriye yapısal sorunları çözmek kalıyor. Burada ilk sıraya TCMB doğal olarak düşük tasarruf oranını koymuş, Tasarrufu arttırmak için TL tahvil piyasası gelişmeli, vadesi uzamalı ve proje kredilerinden dolar değil TL tercih edilmeli aynı zamanda uzun vadeli Tahvillerde de bireysel emeklilik için ek reformlar gerekli.

  
Yurtdışında ise ECB’nin Şubat ayındaki LTRO’suna talep’in 1 trilyon olacağı, ABD, IMF ve Euro bölgesi’nin ESM’nin gücünü 1 trilyon euro’ya çıkaracak ve 500 Milyar euro’da IMF desteği ile 1,5 trilyon’luk bir program üzerinde çalıştıkları yönündeki haberler yeni bir likitide enjektesinin hazırlandığı izlenimini veriyor.
 

Bugün Portekiz ihalesi var. Bakalım geçen gün İtalya’nın yaşadığı faizde düşüş ama istenilen satış miktarını yakalayama Portekiz’in başına da gelecek mi?
 

IMKB’de ise doğal olarak bir kar realizasyonu gerekiyordu 200 günlük ortalamaya da vurunca iki banka’da yoğunlaşan satışlarla birlikte düzeltme yaptık. 56,000 stop‐loss olarak işlem yapılmasında sakınca görmemekteyiz.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
HSBC: Laf-i Guzaf..

Avrupa Birligi liderler zirvesinden cikan gorece olumlu kararlarla gune pozitif egilimli baslayan global piyasalarda, Yunanistan’in tahvil degisim programina iliskin belirsizliklerin...

Kapat