Bedelliden 400 Bin Kişi Yararlanabilecek

Maliye Bakanı Mehmet   Şimşek, bedelli askerlikten potansiyel olarak yararlanabileceklerin sayısının 400   bin civarında olduğunu bildirdi.          
 

Van’da yaptığı temaslar sırasında gazetecilerin sorularını da yanıtlayan   Bakan Şimşek, bedelli askerlikle ilgili sorular üzerine, bedelli askerliğin yasa   tasarısı olarak TBMM’ye sunulacağını ve orada son şeklinin verileceğini  söyledi.          
 

Geçmişte bedelliden yararlanma oranının yüzde 20′leri geçmediğini ifade   eden Bakan Şimşek, şu anda da bedelli askerlikten potansiyel yararlanabilecek   olanların sayısının 400 bin civarında olduğunu kaydetti. Bedelli askerlikte   amacın gelirden çok sorun çözmeye yönelik olduğunu belirten Şimşek, elde edilecek   gelirin nereye tahsis edileceğinin, hangi alanlara harcanacağının kanunla belirleneceğini söyledi.          
 

Şimşek, söz konusu gelirin bütçeden çok sosyal harcamalar şeklinde   öngörüldüğünü belirterek, ”Gaziler, şehitler ve engelli vatandaşlar için biz   zaten 2012 bütçesini sunduk. Orada bu türden bir gelir öngörüsü söz konusu değil.   2B’den de bir gelir öngörmedik. Bütçeyi daha çok sağlam temellere oturttuk. Bu   tür hususları dikkate almadık” diye konuştu.                    
 

Oyuncak dağıttı-                    
 

Bakan Şimşek, Van’ın Güveçli Köyü’nde de incelemelerde bulundu ve   vatandaşların sorunlarını dinledi. Çocuklara oyuncak dağıtan Bakan Şimşek,   köydeki bir vatandaşın konteynırına da konuk oldu. Şimşek, Güveçli köyünde 176   konteynırın kurulduğunu ifade ederek, depremden hemen sonra aşama aşama ne   gerekiyorsa yapıldığını söyledi. Yaklaşık 20 bin konteynır siparişinin de   verildiğini hatırlatan Şimşek, bugün ve yarın bin 500 konteynırın kurulmuş   olacağını belirtti. Konteynırlarda 2 oda, 1 mutfak ve bir banyonun bulunduğunu   anlatan Şimşek, bugüne kadar Van’a 341 milyon liralık kaynak aktarıldığını   bildirdi.          
 

Şimşek, sipariş edilen 20 bin konteynırın tamamlanması için de 220 milyon   liralık ek kaynak gerektiğinin tespit edildiğini ve bu kaynağın da   programlandığını söyledi.                    
 

-Depremin yaraları bir an önce sarılacak-                    
 

Bakan Şimşek, Van 100. Yıl Üniversitesi’nde de en acil konunun   öğrencilerin barınak ihtiyacı olduğunu ifade ederek, depremin yaralarının bir an   önce sarılması için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı doğrultusunda ne   gerekiyorsa yaptıklarını da kaydetti. Şimşek, G-20 zirvesinde dünya liderleriyle   Başbakan Erdoğan’ın görüşmelerinde 8 ay içinde kalıcı konutların bitirilmesinin planlandığı söylendiğinde bir çok liderin çok şaşırdığını anlattı.          

 

Şimşek, şöyle devam etti:          
 

”Çünkü Türkiye’nin bu afette, bu dönemde verdiği tepki, attığı adımlar   oldukça hızlı oldu. Kalıcı konutlar yönünde de gerekli adımlar atılıyor. Günde 170 bin öğün yemek dağıtılıyor. Köyler, daha yüksek yerlerde olması nedeniyle   daha soğuk, bundan dolayı öncelik köylere verildi. Ama Van’da ve Erciş’te de   gerekenler yapılıyor ve yapılmaya devam edecek. Gerek eğitim gerekse barınmayla   ilgili her şey yapılıyor. Sağlıkla ilgili çok sıkıntı yok. Araştırma hastanesi   için gerekli teçhizatlara yönelik olarak da kaynak aktaracağız. Belediyelere ve  sivil toplum örgütlerine de teşekkür ediyorum. Türkiye, Edirne’den Hakkari’ye   kadar ayakta ve herkes kendi üzerine düşeni yapıyor. Hükümet olarak biz de   vatandaşın yanındayız ve ne gerekiyorsa yapıyoruz. Depremin yaraları çok hızlı   bir şekilde sarılacak.”          
  

Bu arada Bakan Şimşek, Van Valisi Münir Karaloğlu’ndan yürütülen   çalışmalara yönelik brifing aldı, 100. Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami   Battal’dan da üniversitenin sorunlarını dinledi.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: EUR/USD Bir yukarı Bir aşağı…

EUR/USD ANALİZ Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyi üyesi Jens Weidmann, bankanın Euro Bölgesi hükümetleri içim son kredi kaynağı olamayacağını...

Kapat