BDDK ve SPK FOREKS’de Anlaşamıyor

Foreks işlemlerinde bankaları devre dışı bırakan SPK’ya BDDK’dan itiraz geldi. BDDK, bankaların özkaynak büyüklüğü ve sahip oldukları teknolojik altyapıyla forekse aracılık etmesinin doğru olacağını söyledi

Denetimsiz oluşu ile tedirginlik yaratan foreks piyasasına çeki düzen getirecek tebliğe Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) itiraz etti. Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) bankaları devre dışı bırakarak foreks işlemlerini sadece aracı kuruluşlara bırakmasına tepki gösteren BDDK’nın dünya uygulamalarını hatırlatarak “Bankaların devre dışı bırakılması doğru değildir” görüşü verdiği öğrenildi. Edinilen bilgiye göre, BDDK, foreks işlemlerinin riskli işlemler olduğunu belirterek, bu tür faaliyetleri gerçekleştirecek kuruluşların özkaynakları ile teknik altyapılarının yeterli düzeyde olması gerektiğini belirtti.

DÜNYADA ARACI BANKALAR
Bankaların teknik altyapı, özkaynak büyüklüğü ve risk yönetim sistemleri ile bu riskli işlemleri yapmasının daha doğru olacağına vurgu yapan BDDK, dünya uygulamalarında bu tür kaldıraçlı işlemlerin bankalar aracılığıyla yapıldığına dikkat çekti. BDDK’nın itiraz gerekçesinde bankaların devre dışı bırakılması durumunda sektörün saygınlığının da etkileyeceğini öne sürdüğü öğrenildi.

SPK bankaları devre dışı bıraktı
SPK Başkanı Vedat Akgiray, 31 Ağustıos’tan itibaren yürürlüğe girmesi beklenen düzenlemeyle ilgili açıklamasında bankaların foreks işlemlerinde aracılık yapamayacaklarını duyurmuştu. Akgiray, “31 Ağustos’tan itibaren foreks işlemlerinde müşteri teminatları müşterinin kendi adına Türkiye’de tutulacak. Foreks işlemlerini aracı kuruluşlar yapacak. Bu kuruluşların foreks işlemi yapması için yetki belgesi alması gerekiyor” demişti.

SABAH Gazetesi

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Doğan Ailesi’nin Yargıy’la Serüveni Sürüyor

Sermaye Piyasası Kurulu’nun şikâyetiyle Aydın Doğan, kızı Hanzade Vasfiye Doğan Boyner ve İmre Barmenbek hakkında “Doğan Burda ve Çelik Halat’ın...

Kapat