BDDK Başkanı Bilgin’den Bankalara Bir Sopa Uyarısı Daha

TCMB dün ekonomistlere verdiği brifingde, parasal sıkılaştırmanın sonuç verdiğini müjdeledi.  Toplantıya katılanların genel izlenimi seçim ertesine kadar ek parasal önlem alınmayacağı yönünde oldu. Buna rağmen BDDK başkanı Sn Bilgin, kredi hacmini yavaşlatmaya yönelik olduğunu düşündürten uyarılara devam ediyor. EĞER konut kredileri sorun değilse, Sn Bilgin bankaları niye lisans iptali gibi çok sert bir yaptırımla tehdit etsin?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, bazı bankaların pazar payını geliştirmek için şubelerine yüksek hedefler koyduğunu, şubelere yönlendirilen dosyalar için emlak ofislerine promosyonlar verildiğini ve farklı yöntemlerle konut kredisinin tamamının finanse edildiğini belirtti.

Bilgin konut kredisi tahsisinde kurallara uymayan bankaların tespit edilmesi durumunda, belli bir süre konut kredisi lisansı iptaline kadar gidebilecek müeyyidelerin uygulanabileceğini söyledi.

Reuters’a konuşan Bilgin, bankacılık sektörü için büyük potansiyeli olan konut kredilerinin sağlıklı büyümesini sağlamanın BDDK’nın görevi olduğunu, yaklaşık dört aydır banka bazında takip edilen konut kredileriyle ilgili bir kaç bankada usule uygun olmayan işlemler tespit ettiklerini kaydetti.

Bazı bankaların rekabet ve pazar payını hızla genişletmek kaygısıyla, şubelerine çok yüksek konut kredisi satış hedefleri verdiğini tespit ettiklerini söyleyen Bilgin, “Konut kredileri özelinde yılbaşında aldığımız bankalarca kredilerin en fazla yüzde 75’inin finanse edilmesi ve değerlemenin BDDK ve SPK lisanslı gayrimenkul değerleme şirketlerinde yapılma zorunluluğu malum. Bazı bankaların yüzde 75-25 sınırını yüzde 75 konut kredisi vererek, kalan yüzde 25 için ise ya konut kredisi sahibinin eşine konut kredisi vererek ya da ihtiyaç kredisi vererek tamamladıklarını, neticede konut kredisi alan kişinin yüzde 100 finanse edildiğini tespit ettik. İhtiyaç kredilerinde yıl başından 15 Nisan’a kadar yaşanan yüzde 13.5′lik artışın bir nedeni de söz konusu bu muvazaalı işlemlerdir” dedi.

Kaynak:  ntvmsnbc.com

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Süleyman Yaşar: Benzin Yüzde 10 Ucuza Satılabilir

Akaryakıt fiyatları sürekli artıyor. Bu artışın nedeni, dünya ham petrol fiyatlarındaki süratli yükselişe bağlanabilir. Çünkü, Libya’da isyanın ardından ham petrol...

Kapat