BDDK’dan Bankacılığa Yeni Rasyo

BDDK, banka bilançolarını faizlerde şok değişimlere karşı daha dayanıklı hale getirecek bir düzenlemeye imza attı.
 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, bankaların faiz riskini yakın takibe alıyor. Bloomberg HT’nin haberine göre faizlerdeki şok değişimlere karşı banka bilançolarının dayanıklıklığını ölçecek düzenleme, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre bilançoda faizdeki şok hareketlerden kaynaklı değişim, özkaynakların yüzde 20′sini aşamayacak. Düzenlemenin ilk simülasyonları Eylül’de hazırlanacak, resmi uygulama Temmuz 2012′de başlayacak.
 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), banka bilançolarını faizlerdeki şok değişimlere karşı daha dayanıklı hale getirecek bir düzenlemeye imza attı. Bankacılıkta bundan sonra bilançoların sağlamlığını, sermaye yeterlilik rasyosunun yanı sıra faiz riski rasyoları da ortaya koyacak.
 

“BDDK BANKALARA ŞOK DEĞİŞİM SENARYOLARI VERECEK”
 

Resmi Gazete’de yer alan yönetmeliğe göre, BDDK bankalara bundan sonra faizlerde şok değişim senaryoları verecek. Bankalar bu senaryolara uygun biçimde piyasada oluşan ani faiz değişikliklerinin bilançolarına etkisini hesaplayacak. Bilançoda şok faiz hareketinden kaynaklı değişim, bankanın özkaynaklarının yüzde 20′sini aşamayacak. Senaryoya uygulanacak TL ve döviz faizlerinin oranını, BDDK, Türkiye’deki ve dünyadaki gelişmelere göre belirleyecek. Eylül ayından itibaren, düzenlemenin simülasyon uygulamaları başlayacak. Temmuz 2012′de faiz riski rasyosu resmi olarak uygulanmaya başlanacak.

BDDK, daha önce de faiz riskine ilişkin senaryo çalışması gerçekleştirmişti. Bankaların 2008 ve 2009 bilançolarına şok faiz değişimi senaryosu uygulanmıştı. Bankacılar, geçen yılki testlerde, yüzde 20′lik limiti aşan ya da bu limitten çok uzaklaşan banka bulunmadığını ifade ettiler.
 

Bir bankacı uygulamayı şöyle anlattı: “Bankalara örneğin TL faizlerinde yüzde 5 artış ve yüzde 4 düşüş, döviz faizlerinde ise artı-eksi yüzde 2 değişim senaryosu verilecek. Banka bu faiz değişimlerinin bilançosunda yarattığı ani değişiklikleri hesaplayacak. Bu değişikliklerin toplamının bankanın özkaynaklarına oranı yüzde 20′yi geçemeyecek. Geçen yıl böyle bir uygulama yapmıştık. Bu uygulama, piyasa riski yönetimi araçlardan biri. Bu senaryoları hali hazırda kendi içlerinde uygulayan bankalar bulunmakta.”

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Microsoft, Exper’i Ödüllendirdi

Yazılım devi Microsoft, masaüstü, dizüstü ve tablet PC ürünleriyle  tüketicilere trend teknolojileri sunan Exper’i “Bilge Pisi” ürünü ile  dünya çapında...

Kapat