Bazıları Sıcak Sever – The Economist

Aşırı ısınma riski olan 7 yükselen ekonomi arasında Türkiye de gösterildi. Economist dergisi, “Bazıları Sıcak Sever” başlığı ile yayımladığı, 27 yükselen ekonomiye ilişkin analizde “Kredi, Arjantin, Brezilya, Hong Kong ve Türkiye’de alarm verici biçimde GSYH’dan hızlı büyüyor” dedi. Bu arada, “Yükselen Piyasaların Aşırı Isınma Endeksi” ne dayanan analizde cari açık konusunda “Türkiye özellikle kaygı verici” olduğu savunuldu.

  

The Economist dergisi, son sayısında “Bazıları Sıcak Sever” başlıklı analizinde “Hangi yükselen ekonomilerde aşırı ısınma risk daha yüksek” sorusuna 27 yükselen ülkeleri kapsayan araştırma ile oluşturulan “Yükselen Piyasaların Aşırı Isınma Endeksi” ile yanıt verdi.
 

ISINMA DERECESİ ALTI GÖSTERGE İLE ÖLÇÜLDÜ
 
Yükselen ekonomilerin hemen hemen tümünün fazla ısındığı yönündeki manşetlerin tam gerçeği yansıtmadığını, bazıların çok ısınırken bazılarının da ılık olduğunu savunan dergi, “en çok ısınan” yerleri ortaya çıkartmayı amaçlayan çalışmasında 6 farklı gösterge kullandı.
 
Enflasyon, ekonomik büyüme, işgücü piyasaları, kredideki artış, reel faiz oranları ve dış dengeden oluşan altı gösterge dikkate alınarak hazırlanan endekste 100 puan alan bir ekonomi 6 göstergenin tümünde “çok ısınmış” olduğu anlamına geliyor.

 

TÜRKİYE’YE 100 ÜZERİNDEN 80’DEN FAZLA PUAN
 
The Economist dergisinin son sayısında yer verilen endekse göre, Arjantin, Brezilya, Hong Kong, Hindistan, Endonezya, Türkiye ve Vietnam’ın ekonomileri “çok ısınmış” durumda. Bu ekonomilerin tümü, 80 puanı aştı.
 
Türkiye’nin de dahil olduğu söz konusu 7 ekonomide, araştırmada kullanılan altı göstergenin çoğunda kırmızı ışık yandığına dikkat çekildi.
 

 

“KREDİ TÜRKİYE’DE ALARM VERİCİ BİÇİMDE BÜYÜYOR”
  
İngiliz dergisi, analizinde hızlı büyüyen kredi göstergesine ilişkin olarak “Kredi, Brezilya, Hong Kong ve Türkiye alarm verici biçimde GSYH’dan hızlı büyüyor. Türkiye ve Hong Kong’da son bir yılda özel sektöre açılan krediler, nominal GSYH’dan yüzde 20 civarında daha fazla arttı” değerlendirmesini yaptı.
 
 

 

“DIŞ DENGE TÜRKİYE ÖZELLİKLE KAYGI VERİCİ”
 
Analizde dış denge ile ilgili olarak da “2009’da yüzde 2 olan, açığın GSYH’a oranının yüzde 8’ine çıkması beklenen Türkiye özellikle kaygı verici gibi görünüyor” görüşü öne sürüldü.(Anka)
 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Yaşar Erdinç: Hacim Oldukça Düşük

 Türk halkı tüketiyor ve bunu yaparken de sadece maaşını harcamakla kalmıyor, aynı zamanda üzerine kredi de alıyor. Bu arada, özel...

Kapat