Bazı Ekonomik Sorunlar Beklediğimizden Uzun Sürebilir

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke, Amerikan ekonomisini yavaşlatan sorunlardan bazılarının gelecek yıl da sürebileceğini söyledi.
 

Bernanke, Fed’in iki gün süren faiz toplantısından sonra düzenlediği   basın toplantısında, ekonomideki yavaşlamanın kısmen, durgun konut piyasası ve   etkisini yakın zamanda kaybetmeyecek gibi görünen diğer faktörlerden   kaynaklanıyor olabileceğini belirtti.
 

“Finansal sektördeki zafiyetler, konut sektöründeki problemler gibi,   bizde kaygı uyandıran ‘ters rüzgarların’ bazıları, düşündüğümüzden daha güçlü ve   sürekli olabilir” diyen Bernanke, “Yavaşlamanın bir kısmı geçici ancak bir kısmı   ise daha uzun sürebilir” ifadesini kullandı.
 

İstihdam piyasasının da tam olarak iyileşmekten daha uzak olduğunu dile   getiren Bernanke, “işsizlik oranının çok sancılı ve yavaş biçimde düşmesini   öngördüklerini” söyledi.
 

Bernanke, ekonominin, bugün için umulandan daha zayıf olmasına rağmen   geçen Ağustos ayına göre daha güçlü olduğunu, istihdam piyasasının da geçen yazdan daha da zayıf olduğunu kaydetti. Bir soru üzerine, Yunanistan’daki borç krizini “çok zor bir durum” olarak   tanımlayan Bernanke, Yunanistan’ın temerrüde düşmesi halinde, bunun etkilerinin   Avrupa’nın ötesine uzanabileceğini ve küresel ekonomiyi tehdit edebileceğini   kaydetti.
 

Fed’in gösterge faiz oranını sıfıra yakın oranda tutmayı ne kadar   sürdüreceğinin sorulması üzerine Bernanke, Fed’in en az iki ya da üç toplantısı   süresince daha oranların yükseltilmeyeceğini söyledi. Fed, her 6 ila 8 haftada   bir toplanıyor.
 

“GLOBAL EKONOMİ YUNANİSTAN’IN DURUMUNDA KAYNAKLI RİSKLERLE KARŞI KARŞIYA”
 

FED Başkanı Ben Bernanke, ABD’nin Yunanistan’da olası bir  temerrütte doğrudan risklerinin küçük olduğunu ancak, bu temerrüdün  diğer Avro Bölgesi ülkelerine sıçramasının ciddi bir risk oluşturduğunu  bildirdi.
 

Bernanke, “Eğer Yunanistan’ın içinde bulunduğu krizi  çözmek için bir iflas söz konusu olursa, Avrupa finansal sistemi, global finansal sistem ve Avrupa’nın politik birliği için tehdit yaratır” diye konuştu. Ancak Bernanke, Avrupa’nın birk temerrüdün  olmasını engellemek için harekete geçeceğine inandığını belirterek, “Avrupalıların Yunanistan’ın durumunu çözmenin müthiş öneminin  farkında olduklarını düşünüyorum” dedi.
 

Bernanke, ABD’de regülatörlerin Yunanistan’ın durumun yakından  izlemekte olduklarını da vurguladı.
 

“FED DAHA FAZLA VARLIK ALABİLİR, ZORUNLU KARŞILIKLARA FAİZİ DÜŞÜREBİLİR”
 

FED Başkanı Ben Bernanke, ekonomiyi daha fazla canlandırmak  için merkez bankasının elinde bir çok araç olduğunu, bununla birlimte  bu methodların test edilmediklerinin farkında olduğunu bildirdi.
 

Bernanke, “Ekonomiyi canlandırmak için izleyebileceğimiz  bir dizi yol var, ancak bunlardan hiçbiri risksiz veya maliyetsiz değil” şeklinde konuştu.
 

Bernanke, FED’in izleyebileceği adımlar olarak daha fazla menkulkıymet satın almayı, bankaların FED’de tuttukları aşırı rezervlerine ödenen faizi düşürmeyı, bilançosu konusunda yol haritası sunmayı veya  uzun dönem ifadesi için bir sabit zaman dilimi ortaya koymayı saydı. Bernanke, “Eğer şartlar gerektirirse, açık şekilde ek adımlar  atmaya hazır olacağız” diye konuştu.
 

“FED, FAİZ ARTIRIMI YÖNÜNDE HAREKET ETMEKTEN EN AZ 2-3 TOPLANTI UZAK”
 

Ben Bernanke, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin  faizleri artırma yönünde bir hareket yapmaktan en az 2-3 toplantı  uzakta olduğunu bildirdi. ”Faiz artırımı, ekonominin nasıl geliştiğine, enflasyon ve işsizlik oranlarına bağlı. Faiz artırımı ciddi şekilde  uzakta olabilir” diye konuştu. Bernanke, kendisini sabit bir zaman dilimi vererek bağlamak  istemediğini de vurguladı.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
ABD’de Borçlanma Tavanına Geçici Çözüm Endişe Yaratır

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moodys’in ABD analisti Steven Hess, ABD’nin borç problemlerine geçici bir çözümün, Washington’un  bütçe üzerinde varacağı nihai...

Kapat