Bati Yakası Duruldu İran Riskine Dikkat

Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocabıyık, Avrupa’nın Yunanistan’ı kurtarmasının önemli bir adım olduğunu belirtiyor, bununla birlikte yeni riskin İran olduğuna işaret ediyor.

İstanbul, Emirgan’daki Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde açılan “Rembrandt ve Çağdaşları-Hollanda Sanatının Altın Çağı” sergisinin önceki geceki daveti iş dünyasının önde gelen isimlerini ağırladı. Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı’nın sıcak karşılamasıyla başlayan geceye alt katta yer alan muhteşem eserler damgasını vururken, salonda bir diğer konu başlığı daha vardı: “Yunanistan’ın kurtuluş anlaşması ve yaşananların Türkiye’ye etkisi…”

Tehlike çanları…

İş ve sanat dünyasında yaptığı etkili çalışmalarla öne çıkan Borusan Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocabıyık, kurtarma paketinin onaylamasının ardından Avrupa bölgesinin rahatlamasını beklediğini bununla birlikte yeni riskin İran olduğunu belirtiyor. Yunanistan’ın Avrupalı ülkelerden nakit olarak değil çoğunlukla mal ve hizmet olarak borçlandığına dikkat çeken Kocabıyık, Avrupa’daki rahatlama sonrası Türkiye’nin 2012 büyüme hedefini aşma ihtimalinin ortaya çıktığına işaret ediyor.
Hatırlatalım, hükümetin bu yılki büyüme hedefi yüzde 4 olarak açıklandı.
İran’a uygulanacak ambargo ve bölgedeki nükleer riskin artmasının Türkiye açısından önemine değinen Ahmet Kocabıyık olası İsrail müdahalesinin işler açısından tehlike yaratacağını ifade ediyor.

Borusan’dan sürpriz var mı?

2012’nin ikinci ayına, geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yavaşlayarak girdiklerini belirten Ahmet Kocabıyık, 2011 ocak ayındaki tarihi hareketliliğin unutulmaması gerektiğinin altını çiziyor. “Borusan Holding olarak bu yıl işlerinizde bir sürpriz, yeni yatırım var mı?” sorusuna Ahmet Kocabıyık, “Öngörülerimizde böyle bir plan yok, bizim hedefimiz mevcut işlerimizin tamamını büyütmek” diyor.

Komşu kesinlikle euro’dan çıkmamalı

Gecenin ev sahiplerinden Sabancı Holding’in CEO’su Zafer Kurtul, “2012 sizin için nasıl başladı?” sorusuna “İyi başlamadı” yanıtını veriyor. Kurtul, Avrupa bölgesinin Yunanistan’ı 100 milyar euro’luk borç silme, 130 milyar euro’luk yardım paketiyle kurtarması sonrası bu yıl hatta 2013 yılında Avrupa’da işlerin düzelmesini beklediklerini ifade ediyor.
Yunanistan’ın euro’dan çıkması adına sesler yükseldiğini belirten Zafer Kurtul, “Yunanistan euro’dan çıkmamalı. Euro’dan çıkarsa büyük sorunlar yaşanır” diyor.

Akbank’ta CEO’luk koltuğuna oturan Hakan Binbaşgil’in atamasını da değerlendiren Zafer Kurtul böylesine bir pozisyon için bankanın içinden bir tepe yöneticinin çıkmasının kendilerini memnun ettiği bilgisini aktarıyor.

Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Nazan Ölçer, Rembrandt’ı içine alan 80 yıllık dönemde 6 milyon eser üretildiğini belirterek, bunların ancak 110’unu getirdiklerini ifade ediyor.

Rembrandt’a ait 10 eserin bulunduğu sergide Johannes Vermeer, Frans Hals, Jan Steen ve Jacob van Ruisdael gibi pek çok ismin eserleri var. Sergi 10 Haziran’a kadar açık. Giriş ücretleri, tam bilet 12 TL, öğrenci 4 TL

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Üst Kurul Kulisi: Amaç, Ercan Gül’ü Yeniden Atamak

AKP Grupbaşkanvekili Nurettin Canikli’nin verdiği yasa teklifinin asıl amacının Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Şakir Ercan Gül’ün yeniden atanmasının...

Kapat