Başkent Doğalgaz’ın Gözü Şimdi de ENN’de

Mehmet Emin Karamehmet ve Mehmet Kazancı ortaklığındaki şirketin  parayı yatırmaması sonucu ihalesi iptal edilen Başkent Doğalgaz’a bu  kez Çin’in en büyük kuruluşlarından ENN Grup talip. Grup, yerli bir  ortakla ihaleye katılacak.     
  

Zaman Gazetesinin haberine göre, Küresel krize rağmen 3. kez  ihaleye çıkarılan Başkent Doğalgaz Dağıtım AŞ’ye Çinliler talip oldu. Çin’de yüzün üzerinde şehirde doğalgaz dağıtım hizmeti veren ENN Grup,  Başkentgaz ihalesine katılmak için Türkiye’ye geldi. Yerli bir ortakla  Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na (ÖİB) başvuran Çinli şirketin  ihaleye iddialı hazırlandığı belirtiliyor. 40 milyar yuan varlık ve 27  bin çalışanı olan ENN, doğalgaz depolama ve güneş enerjisi sistemleri  alanlarında da faaliyet gösteriyor. Özelleştirme İdaresi, Başkentgaz  için son teklif verme süresini 27 Ocak 2012′ye uzatmıştı.     
 

ÖİB kaynaklarından alınan bilgiye göre Başkent Doğalgaz AŞ için  Koç Holding’e ait Aygaz, Sabancı Holding ve Limak şirketinin aralarında olduğu 10 şirket ihale şartnamesi almıştı. Daha önce de Abu  Dabi, İspanya ve ABD’li şirketler Başkentgaz’a talip oldu. İlk olarak  2008 yılında satışa çıkarılan Başkentgaz ihalesini 1 milyar 600 milyon  dolara Global kazanmıştı. Ancak Global’ın parayı yatırmaması üzerine  ihale iptal edilmişti. Bu ihalede Ankara Büyükşehir Belediyesi,  birinci olan Global ve ikinci Elektromed’in 50′şer milyon dolarlık  teminatını yakmıştı. Ardından Temmuz 2010′da yapılan Başkentgaz’ın  yüzde 80′inin satış ihalesini Mehmet Kazancı-Mehmet Emin Karamehmet  ortaklığı (MMEKA) 1 milyar 211 milyon dolarla kazandı. Fakat ikili  ihale bedelini ödemeyince toplamda 107,6 milyon dolar teminatları  yanmıştı. İki ihale Başkentgaz ÖİB’ye satılmadan 207,6 milyon dolar  teminat kazandırdı. 2010 yılında 70 milyon TL kâr eden Başkentgaz, 1  milyon 250 bin üzeri aboneye sahip. Türkiye’nin en büyük ikinci  doğalgaz dağıtım şirketi olan Başkentgaz’ın yıllık gaz satış miktarı  ise yaklaşık 3 milyar metreküp. İki kez satış ihalesi iptal edilen  şirketin ihale sürecinin devamı halinde 2012′nin ilkbaharında tekrar  ihaleye çıkması bekleniyor.   

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
FOREX: Dollar, Yen Rise as EU Wrangling Stokes Risk Aversion

The safe-haven US Dollar and Japanese Yen rose amid rumors of infighting among EU policymakers but S&P 500 futures warn...

Kapat