Basın Özgürlüğü Deklarasyonu

Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta başlayan AGİT toplantısı öncesi aralarında ABD’nin de bulunduğu 4 ülke, ortak bir basın özgürlüğü deklarasyonu hazırladı. Üst düzey bir ABD Dışişleri yetkilisi, belgenin Orta Asya, Belarus, Rusya ve Türkiye’deki gazeteciler için duyulan kaygı nedeniyle hazırlandığını açıkça söyledi.
  

LİTVANYA’nın başkenti Vilnius’ta dün başlayan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun da katıldığı iki günlük Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın Bakanlar Konseyi 18. toplantısı öncesi Hollanda, İsveç, ABD ve Kanada ortak bir basın özgürlüğü deklarasyonu hazırladı. Üst düzey bir ABD yetkilisi, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın Bonn’dan Vilnius’a hareketi sırasında gazetecilere verdiği brifingde, belgenin Orta Asya, Belarus, Rusya ve Türkiye’deki gazeteciler için duyulan kaygı nedeniyle hazırlandığını açıkladı. Üst düzey yetkili, Clinton’ın demokrasi ve insan hakları konularındaki zirve konuşmasının medya özgürlüğü, gazetecilerin korunması konularını kapsadığını hatırlatarak deklarasyonun özellikle dijital çağda AGİT üyelerini temel özgürlükleri desteklemeye davet ettiğini söyledi.

 

Oybirliği gerekli
 

Şimdiye kadar hazırlanan taslağın yaklaşık 30 ülkeden destek aldığını belirten yetkili, kararlarını oybirliğiyle alan 56 üyeli AGİT’in bugün sona erecek zirvesinde ise deklarasyonun kabul edilmesini umduklarını ifade etti.

  
Clinton’ın başta Belarus’tan gelen yaklaşık 10 aktivist, Kuzey Afrika ve Avrupa’nın 40 ülkesinden temsilciyle bir araya gelerek bu konuya dikkat çekeceğini belirten yetkili, deklarasyona hangi ülkelerin karşı çıktığını söylemedi. Ancak “Geriye kimin destekleyip kimin karşı çıkacağı kaldı. Şimdi tüm katılımcı devletlerle konuşuyoruz. Ama her şey bittiğinde, eğer 56’sı tarafından da desteklenmemişse kimin karşı çıktığını bileceksiniz” dedi. Konunun gündeme gelmesinin Arap Baharı’nda yaşanan gelişmelerle ilgili olup olmadığı yönündeki bir soruya ise üst düzey Amerikalı yetkili şu cevabı verdi: “Bu, son birkaç yıl içinde gelişti. Bakan Clinton, bu konuda 2010 ve 2011’de iki önemli konuşma yaptı. Ve dediğim gibi İsveçliler, Hollandalılar ve diğerleriyle çalıştık. Bloggerlar ve elektronik medyayı kullanan gazetecilere yapılan baskıların etkisi, insan hakları tartışmalarının önemli bir parçası.”Yetkili, ABD’nin meseleye ne kadar duyarlı olduğunun altını çizmek için ise “Bu konu, insan hakları tartışmasının artarak en öndeki konusu oluyor” dedi.
 

Türkiye’nin çekincesi var

 
REUTERS haber ajansı ‘Dijital Çağda Temel Özgürlükler Deklarasyonu’nu Rusya ve Belarus’un bloke ettiğini öne sürdü. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, “Siber uzaydaki haklar, gerçek hayattaki gibi koruma altına almayı haketmektedir” dedi. Özellikle Facebook, Twitter gibi sosyal medya ortamlarındaki özgürlüklere büyük önem atfeden deklarasyon konusunda Türkiye’nin de tereddütleri olduğu öne sürüldü. Diplomatik kaynaklar Reuters’a, “(Amerikalılar) bu işin üstesinden gelemez” diye konuştu.    (Hürriyet)

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: EUR/USD’da İlk Durak Neresi ?

EUR/USD ANALİZ İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, birkaç hafta önce başbakanlığa getirdiği Mario Monti ve kabinesinin hazırladığı, ''İtalya'yı kurtarma kararnamesi'' adı...

Kapat